1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kenny6666 [7]
3 years ago
11

The computer teacher at a middle school spent $12,950 to buy a storage cart and 25 laptop computers. The total purchase is repre

sented by this equation, where c stands for the cost of each laptop computer purchased.
25c+450=12,950

What was the cost of each laptop computer that the teacher purchased?
Mathematics
1 answer:
ololo11 [35]3 years ago
7 0

Answer:

500

Step-by-step explanation:

Subtract 450 from both sides 25c=12500 so c=500

You might be interested in
URGENT!!!! BRAINLIEST FOR CORRECT ANSWER!
worty [1.4K]

Answer:

1663

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
WHO NEED POINTS< COME AND GET POINTS!!!!!
Vaselesa [24]

Answer:

Wow Tysm!

Step-by-step explanation:

TYSM

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which equation can be used to solve for in the following diagram?
g100num [7]

Answer:

Choice C should be the answer

Step-by-step explanation:

Because all of them adds up to 180 since it is a straight angle.

6 0
2 years ago
Julia has 4 gallons 2 quarts of water.Ally needs the same amount of water but only has 12 quarts.How much more water does Ally n
ozzi
Ok so what do we know :
 
4 quarts = 1 gal
Julia has 4gal and 2 quarts or 18 quarts
ally has 12 quarts

so if julia has 18 quarts and ally has 12 that means that ally needs 6 more quarts (or 1gal 2 quarts) so that she and julia can have the same amount
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write the ratio as a fraction in simplest form.<br><br> 10.8 seconds : 36 feet <br><br> (Show work)
vodka [1.7K]

Answer: Ratio as a fraction in simplest form is :

\frac{27}{1}=27

Step-by-step explanation:

Since we have given that

10.8 seconds : 36 feet

As we know that

1\ second=\frac{1}{60}\ mile\\\\1\ second=90\ feet

So, we use it :

10.8 seconds : 36 feet

=10.8\times 90\ feet:36\ feet\\\\=972:36\\\\=27:1

Hence, Ratio as a fraction in simplest form is :

\frac{27}{1}=27

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Gustion1
    7·1 answer
  • Broccoli costs $1.50 per pound at a grocery store.how much money does 64 ounces of broccoli cost,before tax.
    7·2 answers
  • PLEASE HELP ASAP 25 PTS + BRAINLIEST TO RIGHT/BEST ANSWER
    5·1 answer
  • Thanks for the help
    7·1 answer
  • What is the measure for
    7·1 answer
  • 3(4a + 5) - 6a. Please answer this question if correct I will mark brainest.
    8·2 answers
  • 18z + 9y - 4z + 15 - 8 + y - 2​
    11·1 answer
  • The fifth term of an exponential sequence is 4375 and the second is 35 find the third term the fifth term the sum of the first f
    12·1 answer
  • Sandra bought 3 pounds of sweet potatoes for $4.89. What is the cost per pound of the sweet potatoes?
    11·2 answers
  • Xm = pn, Solve for x.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!