1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Arlecino [84]
3 years ago
15

Identify the law illustrated by: 4(3x-7) is equivalent to 12x-28.

Mathematics
2 answers:
mixas84 [53]3 years ago
8 0

Answer:

Step-by-step explanation

A: No it is not the inverse law of multiplication which has something to do with division.

B: is your answer.

C: It is not the commutative Law. An example of that would be a*b =b*a

D: Identity of multiplication is 1.

11Alexandr11 [23.1K]3 years ago
7 0

Answer:

Distributive law of multiplication

Step-by-step explanation:

You might be interested in
4 less than a number g equals 9<br><br><br>Answer fast I will name you the most Brainly please help
Andrew [12]
13 is 4 less than 9.
7 0
3 years ago
ANSWER FAST PLEASE
NemiM [27]

Answer:

B.18

Step-by-step explanation:

2+1+3

3+3=6

6+5=11

11+7=18

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help I’m timed!!
SSSSS [86.1K]

Answer:

5/9, 2/7, 3/10 are all rational numbers

Step-by-step explanation:

Remember that all rational numbers are able to be written as a fraction or ratio of two integers.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
When lines coincide how many solutions does each system have?
Pani-rosa [81]
I believe It is A. infinitely solutions
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Which of the following 95% confidence intervals would lead us to reject Hp =0.30 in favor of
lukranit [14]
The correct answer is letter C
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the product<br> M<br> 법 M
    12·1 answer
  • What is the distance between the lines y = 2x and y = 2x+5? Round your answer to the nearest tenth.
    11·1 answer
  • The price of Stock A at 9 A.M. was​ $15.75. Since​ then, the price has been increasing at the rate of​ $0.05 per hour. At​ noon,
    11·1 answer
  • Find two numbers whose ratios is 3 to 5 and whose sum is 88​
    13·1 answer
  • The balanced equation below shows the products that are formed when pentane (C5H12) is combusted.
    15·2 answers
  • Can someone please help me with this math thing
    14·2 answers
  • . Steven and Gina each wrote an expression, but only Steven's expression is equivalent
    15·2 answers
  • A 2-gallon bucket of paint costs $59.20. What is the price per cup?
    15·1 answer
  • Pls dont write silly things or ill report. which number in each set is not a factor of the given number:
    13·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B8%2829-7%2A4%29%7D%7B4%2B7-8%2B1%7D-3%282%29%2F6" id="TexFormula1" title="\frac{8(29
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!