1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vitfil [10]
3 years ago
8

Extra Points! Emerson purchased a game that was on sale for 18% off. The sales tax in his county is 8%. Let y represent the orig

inal price of the game. Write an expression that can be used to determine the final cost of the game (keep simple please)
Mathematics
2 answers:
GalinKa [24]3 years ago
5 0

Answer:

mjgvk

Step-by-step explanation:

Tanzania [10]3 years ago
3 0

Answer:skisjsn

Step-by-step explanation:

jsksjaja

You might be interested in
Absolute value inequality<br>4 |x+7| divided by 3. ?
stira [4]

Answer:

4 |x+7| divided by 3.

Step-by-step explanation:

This cannot be divided any further.

3 0
2 years ago
3 ounces of cinnamon cost $2.40. There are 16 ounces in 1 pound how much the cinnamon cost per pound
faltersainse [42]
16 ounces in a pound
2.40 for 3 ounces
16 divided by 3 = 5.333
2.40 * 5.333 =
12.8
Approx $12.80 for 1 pound of cinnamon
3 0
3 years ago
The slope of a wheelchair ramp should
iren2701 [21]

Answer: Aluminum ramps last much longer than wooden ramps - made from durable non-corrosive aluminum - provide proper traction and load distribution - ADA compliant in most states - maintain their value for resale - less hastle, everything you need in one box - assembles in hours, not weeks - building permits for residential use of pre-engineered ramps are typically not required.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Jessica has a shelf that is 26 inches long . If she cuts off 12 3/8 inches what is the new length of the shelf ?
maw [93]
14 and 5/8 inches long now
5 0
3 years ago
Which one answers this equation
alexgriva [62]
/ (divided by) I think it is right
3 0
2 years ago
Other questions:
  • How has the school closing effected your daily life? How do you feel about learning math online? Be sure to mention some benefit
    7·1 answer
  • The price of an item yesterday was
    9·1 answer
  • jim walks at an average rate of 4 miles per hour. at this rate how long will it take jim to walk 10 miles?
    13·2 answers
  • 3 − 24 ÷ 8 + 42 whats the answer
    15·1 answer
  • What is the value of y in the sequence below<br> 2, У, 18,-54, 162
    14·1 answer
  • Can somebody please help me
    6·1 answer
  • Read the question on the screenshot.
    7·2 answers
  • A hospital directed collects data on birth weight of newborn babies born in the maternity ward the Director find that the birth
    8·1 answer
  • Help Me Now!!!<br> need help with b c and d
    14·1 answer
  • Board sum (-4)+1=x+(-4)
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!