Answer:
324 teachers
Step-by-step explanation:
3 teachers of every 50 students
__ teachers of 5400 students
so,

therefore,

It doesn’t show which options?
But the difference would be 2 7/12 or 2.58
The unit rate in the equation is 20.
Option C) is the correct answer.
<u>Step-by-step explanation</u>:
Step 1 :
In the given equation y = 20x
where,
x ⇒ total number of hours for tutoring
20 ⇒ the cost per hour of tutoring
y ⇒ the total cost for total hours of tutoring
Step 2 :
Unit rate refers to the value per hour.
Here, the cost for 1 hour of tutoring is $20.
∴ The unit rate is $20 per hour of tutoring.
Let
C---------> <span>the cost of a pizza
</span>t----------> <span>number of toppings
we know that
</span>$15.74-3t=$14.49-2t
15.74-14.49=3t-2t-------------> t=1.25
the cost of one topping is $1.25
and the cost of one pizza <span>without topping is
</span>15.74-3*1.25--------> $11.99
then
<span>an equation for the cost of a pizza, C, as a function of the number of toppings, t ordered is
</span>C=11.99+1.25t
the answer is
C=11.99+1.25t
Answer: About 800 thousand
The more accurate value is 807,528 but this is also an approximation.
=======================================================
Work Shown:



That's the rough population of wild pigs (in millions) for the year 2000.
Multiply by
to get it in terms of units instead.

There were roughly 800 thousand wild pigs in the year 2000.