Answer:
$24
Step-by-step explanation:
You simply do $42-$18
=24
34 is the original number.
This is because 34 times 2 is 68 and 68 plus 3 is 71.
1 batch ice cream = 3/8 lb chocolate
4 batches ice cream=
=4(3/8)
=(4*3)/8
=12/8
=1 1/2 pounds of chocolate needed to make 4 batches of ice cream
Hope this helps! :)
Answer:
3/10???????????????????????
Answer:
p=0.60w
Step-by-step explanation:
Let
p ----> the price of a watermelon in dollars
w ---> the weight of a watermelon in pounds
In this problem we have a proportional relationship
Remember that
A relationship between two variables, x, and y, represent a proportional variation if it can be expressed in the form or
In a proportional relationship the constant of proportionality k is equal to the slope m of the line and the line passes through the origin
In this problem
p=kw
The value of the constant of proportionality k is the same that the unit rate
Find out the unit rate
Divide the total cost by the total weight
k=4.38/7.3=0.60per lb
substitute in the equation
p=0.60w
Step-by-step explanation:
brainliest?