1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ronch [10]
3 years ago
5

Martin is saving for a gaming system. The total cost of the gaming system and three games is $325.49. About how much money shoul

d he save per week to purchase the gaming system and games in 10 weeks?
Mathematics
1 answer:
sweet [91]3 years ago
5 0
Martin should save about $33.00 per week to purchase the gaming system and games in 10 weeks.
You might be interested in
Which inequality can be used to explain why these three segments cannot be used to construct a triangle?
Valentin [98]

since AC is too short the answer would be

AC + CB < AB


8 0
3 years ago
Read 2 more answers
I got 1.3k points somehow so im feeling nice<br> giving 50 points+brainliest to the first answer
kotykmax [81]

Answer: HI ; ) Im ready......Okay whats the question?

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
What do you get when you cross the Atlantic with the titanic
n200080 [17]
A big mess in the ocean
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is theoretical probability
Minchanka [31]
The The likeness of an event happening
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Will give brainliest PLs help Here is the argument you are presenting: There is a need for students to understand and be able to
Natasha2012 [34]

1. It is easier to apply it to real-world situations once you have learned to construct geometric figures using compasses and straightedges.

2. Constructing geometric figures yourself also helps you understand the material and learn easily.

3. There is more accuracy and it is easier to prove your accuracy in your own constructions.

I hope this helps :)

4 0
3 years ago
Other questions:
  • How would I find a given triangle where: A=0.1, B=1 and c=9? Thanks in advance.
    5·1 answer
  • Can someone help me on 17,18,19 with work please?
    8·1 answer
  • Pick the correct description of the line 2y = 10
    11·2 answers
  • PLEASE PLEASE HELP ME I WILL GIVE BRAINALIST
    5·1 answer
  • What line is parallel to y=7x-4
    12·2 answers
  • What is the value of x?
    10·1 answer
  • Helpppp pleasssss!!!!
    7·1 answer
  • Questin below!!!!!!!!!!!!!!!!
    15·2 answers
  • Solve for y <br> y+5.6=8.44
    5·2 answers
  • One gallon of gasoline costs $2.75.
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!