1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tresset_1 [31]
3 years ago
5

A cylindrical basin is 2 feet tall and has a diameter of 5 feet, as shown. If the basin is completely filled with water, how muc

h water will it hold? Round the answer to the nearest tenth of a foot.
Mathematics
2 answers:
jarptica [38.1K]3 years ago
5 0

Answer:

39.3 ft^3

Step-by-step explanation:

The cylindrical basin has a height of 2 ft and a diameter of 5 ft.

To find the amount of water that will completely fill up the basin, we simply need to find the volume of the basin.

The volume of a cylinder is given as:

V = \pi r^2h

where r = radius of the basin (half the diameter) = 2.5 ft

h = height of the basin

Hence, the volume is:

V = \pi * 2.5^2 * 2

V = 39.27 ft^3 ≅ 39.3 ft^3

The cylindrical basin can hold up to 39.3 ft^3 of water.

matrenka [14]3 years ago
3 0

Answer:

39.3

Step-by-step explanation:

got it right on edge

You might be interested in
Cottage cheese is being sold in different size containers. The sizes and prices are given below:
BabaBlast [244]
If the point of the assignment is to get the most amount of cheese per dollar the answer is a.

You just divide the price with the number of ounces you buy and that will give you the price per ounce.

a = 5/(4*5) = $0.25 per ounce
b = 3.24/12 = $0.27 per ounce
c = 4.19/16 = 0.261875

therefore a is the best bang for the buck

Hope this helps :)
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write 1/3 as a power with an integer base
Viefleur [7K]

Answer:

3^{-1}

Step-by-step explanation:

Using the rule of exponents

\frac{1}{a^{n} } ⇔ a^{-n}

Given

\frac{1}{3} = \frac{1}{3^{1} } = 3^{-1}

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A machine cuts 25 circuit boards every 5 minutes. What is the unit rate of production for the machine?
irina1246 [14]

Answer:

25 divided by 5 = 5, so the unit rate is 5 circuit boards every minute.

8 0
3 years ago
Can somebody please help me with work answer Pleaseee
liberstina [14]

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Find the value of the expression if x=-7
LUCKY_DIMON [66]

Answer: -16

Step-by-step explanation:

49 would be the result of -7 squared. Due to the fact it is negative, it would cancel out to be positive.

For the numerator, 49-1 is equivalent to 48.

48/x+4

-7+4 = -3

48/-3

= -16

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Am 18-foot piece of cotton cloth cost $15.84. What is the price per unit
    10·1 answer
  • Simplify.<br> (5sqrt2-1)^2
    9·2 answers
  • Measures of each interior angle
    12·1 answer
  • 103 ? 103
    7·2 answers
  • Please help me on 68% on the number y is a 119
    15·1 answer
  • Ellie, the elephant, eats 4 times as much as Popcorn, the pony. Zac, the zebra, eats twice as much as Popcorn. Altogether, they
    14·1 answer
  • An image point of a transformation has coordinates Y'(2, -4). If the pre-image point had coordinates Y(6, -12), what was the tra
    14·1 answer
  • Nathan, a professional golfer, had an average score of 75 points last season. This season, however, his average score has been 1
    10·1 answer
  • Find the equation of Y+9=13​
    14·1 answer
  • If -7-4r=-15, what is the value of r/2 + 9
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!