1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sergiy2304 [10]
3 years ago
13

Ppplllzzz hhhheeelllllllpppppp ​

Mathematics
1 answer:
timama [110]3 years ago
5 0

Answer:

65

Step-by-step explanation:

Formula: 1/2bh

An isosceles triangle has at least 2 sides equal, so the blank side is 13.

base=10

height=13

13*10=130

half of that is 65

You might be interested in
QUESTION 2<br>Simplify the following<br>a5×a7​
Kryger [21]

Answer:

a^{12}

Step-by-step explanation:

<em><u>Identity Used </u></em>:   a^x \times a^y = a^{x+ y}

   

       a^5 \times a^7 = a^{5 + 7} = a^{12}

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Travis earned $42.50 in 5 h.<br><br> How much will he earn in 8 h at the same rate?
zepelin [54]
Set up a proportion

42.50/5=x/8

5x=340

x=68

He would earn $68
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Decrease £120 by 45%
Dovator [93]
120 * 45  % =  120 *0,45  =  54 £

  120 -54 = 66 £





7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which fraction is equal to 7
Leya [2.2K]
The answer is E 73/10
3 0
2 years ago
an ice cream shop manager lowered the price for a single scoop of ice cream from 2.50 to 2.00 what is the precent of decrease in
igomit [66]
2.50-2.00=0.5
2.50/0.5= 5 = 100%
2.00/0.5=4 = 80%
100-80= 20%
6 0
1 year ago
Other questions:
  • A,e,i,ou in description method<br>​
    9·1 answer
  • Can you solve this choco riddle? You just bought a big bar of chocolate! The bar is eight pieces high and nine pieces long. Can
    12·1 answer
  • An appliance repair person charges $55 per trip plus $15 per hour for her labor. The cost of fixing a stove was $92.50. Write an
    5·1 answer
  • Please help as soon as possible.
    9·1 answer
  • A 3-gallon bucket of paint costs $98.52 what is the price per quart?
    12·2 answers
  • Usé the distributive property to rewrite the expression 7bx + 7by as an equivalent expression
    14·1 answer
  • How to find volume,lateral area and total area?
    6·1 answer
  • What is the equation of the best-fitting regression line? Find this in two ways. First, using the regression analysis part of th
    6·1 answer
  • X+7&lt;13.<br> ^^^^^ answer please &amp; show work .
    14·2 answers
  • I'm confused, this says the triangle shown below has an area of 50 units2 find the missing side. One side is the length witch is
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!