1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rudiy27
2 years ago
10

20 pen cost $1.60 what is the unit rate

Mathematics
2 answers:
Blababa [14]2 years ago
3 0

1.60/20 =0.08

0.08 per pen
slavikrds [6]2 years ago
3 0

Answer:$0.08 per pen

Step-by-step explanation:

$1.60/20=0.08

Hope this helps :)

You might be interested in
2 miles= 2000 feet true or false
skelet666 [1.2K]
...For sure...2 miles= 10560 feet
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Marta’s mother shared a funny video of their cat on the Internet. The total number of people who had viewed the video over the f
Contact [7]

The number of people that have watched the video is 858 people

<h3>What is a function?</h3>

A function is a mathematic rule. We know that a function shows the rule that is to  be carried out and is often written in the form of an equation.

Now we have the function shown as; f(x) = 33(1.3)x. Since we know that the term x is referred as the number of days the video has been online.

Thus,  f(x) = 33(1.3)(20) thus we can now say that the number of people who have vied the video in twenty days is 858 people.

Learn more about mathematical function:brainly.com/question/26382648

#SPJ1

8 0
1 year ago
What is three-sevenths of h
Nadya [2.5K]

Answer:

Couldn't tell yah, not full question.

5 0
2 years ago
This is so confusing D: Please help
just olya [345]
4 treats x=4 yesssssss i think thats it
7 0
3 years ago
50 pointssssssss Simplify the following. Please leave it in exponential form.<br><br><br>3^8 × 1/3^1
skelet666 [1.2K]

Answer:

3^7

Step-by-step explanation:

We know that 3^8=3\cdot3^7and since it's multiplied by \frac{1}{3} which is the same thing as \frac{1}{3}^1we know that 3\cdot\frac{1}{3}\cdot3^7=3^7.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I WILL GIVE YOU SO MANY POINTS IF YOU SOLVE THIS AND BRAINLIY PLEASEEEEE ASAPPPPPP USE THE LINK IN YOURE BROWSER AND SOLVE BY TY
    6·1 answer
  • Please solve for x on numbers 14-18!!
    15·1 answer
  • 2.25x=27<br> Addition Property <br> Substraction Property
    5·1 answer
  • Two students, Ann and Max, factored the trinomial 4x2 − 6x − 4. Ann factored it as 2(x − 2)(2x + 1) and Max factored it as (x −
    12·1 answer
  • Penny reads 14 pages in 1/2 hours what is the unit rate for pages per hour
    13·2 answers
  • The owner of a flower shop on H street sells 28 roses for $140. What is the cost in dollars per rose?
    14·2 answers
  • What is the solution of the system of equations shown in the graph below?
    10·1 answer
  • Simplify: – 8p3 (9p4 +8p)
    5·1 answer
  • When Judy worked 4 hours and Ben worked 1 hour, their combined pay was $75. When Judy worked 2 hours and Ben worked 6 hours, the
    10·2 answers
  • PLSSS HELPPPP I WILLL GIVE YOU BRAINLIEST!!!!!! PLSSS HELPPPP I WILLL GIVE YOU BRAINLIEST!!!!!! PLSSS HELPPPP I WILLL GIVE YOU B
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!