1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zinaida [17]
3 years ago
12

How can i solve 1 5/8 plus 9/10?

Mathematics
2 answers:
andriy [413]3 years ago
4 0
I hope this helps you

WARRIOR [948]3 years ago
3 0
Make sure that the bottom of the fraction are the same number. So multiply 8 by 5 and the top which is 25 and the multipy 4 to 10 which is 40 and 9 times 4 is 36. 
1 25/40 + 36/40 = 1 61/40 = 2 21/40
You might be interested in
HELP<br> Write an equation of a line passing through (-8, 6) and parallel to the line y=-4x - 1
MArishka [77]

The line is parallel so it has the same slope as the other line, -4.

Substitute the x and y variables with the given points and find the y-intercept.

(-8, 6)

y = -4x + b

6 = -4(8) + b

6 = -32 + b

6 + 32 = b

38 = b

So the equation is:

y = -4 + 38

4 0
3 years ago
Can someone help me please please !!
12345 [234]

Answer:

Step-by-step explanation:

Linear functions are usually of the form f(x) = mx + b. When the coefficient of x is positive, the function is increasing (since as x gets larger, f(x) increases). When the coefficient of x is negative, the function is decreasing (since as x gets larger, f(x) decreases).

Exponential functions are usually of the form f(x) = ab^x.  When b is greater than 1, the function is increasing (exponential growth). When b is between 0 and 1, (non-inclusive) the function decreases (exponential decay).

The function in this question has 3 raised to the power of x, and since 3 is greater than 1, this represents exponential growth.

5 0
3 years ago
Find the unit price. 14 ounces of canned corn for $1.96​
Genrish500 [490]

The unit price of canned corn is $0.14

14 ounces = $1.96

1 ounce = 1.96 / 14

= 0.14

3 0
1 year ago
The distance represented by x is____feet. <br> (brainliest)
Trava [24]

Answer:

Step-by-step explanation:

um

4 0
2 years ago
Please help! I will mark as brainliest. &lt;3
Hunter-Best [27]

Answer:

integers(Z) is the answers for the question

Step-by-step explanation:

please give me brainlest

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Amy has set aside $150 a month for her cell phone bill. The cost for a monthly cell phone plan is a $65 access fee plus $20 per
    8·1 answer
  • How many whole numbers are there up to 100, including 100?​
    5·1 answer
  • Use front-end estimation to estimate the sum. 56.7 + 23.44
    9·1 answer
  • Francesca is growing 12 inches each year. How many years will it take for her to grow 6 inches
    6·2 answers
  • What is the domain of the function y=7x-1
    6·1 answer
  • What is the slope of the line shown below? (Enter your answer as a decimal if nessecary)
    9·1 answer
  • Help me plss im beeging
    11·1 answer
  • Which three lengths could be the lengths
    14·1 answer
  • I really need help with this or i'll get and F
    12·2 answers
  • Determine the measure of the missing angle.
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!