1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Evgen [1.6K]
3 years ago
6

The bakers can make 33 bagels in 30 minutes. How many bagels can they make in 18 hours. What is the rate per hour.

Mathematics
2 answers:
grin007 [14]3 years ago
6 0

Answer:

1188 bagels

Step-by-step explanation:

u multiply 18 by 2 and then the answer for 33

Norma-Jean [14]3 years ago
6 0

Answer: 1,188 bagels

Step-by-step explanation: To find out how many bagels that bakers can make in 18 hours, we first need to find out out many bagels they can make in 1 hour.

Since it takes them 30 minutes to make 33 bagels, we can find out how many bagels they make in an hour by multiplying 33 by 2 and we get 66 bagels made per hour.

Now, we can find out how many bagels the bakers can make in 18 hours by multiplying 66 by 18 which simplifies to 1,188.

Therefore, the bakers can make 1,188 bagels in 18 hours.

You might be interested in
Which could be the graph of f(x) = |x -h| + k if h and k are both positive?
Nesterboy [21]

Step-by-step explanation:

The graph of the function y=|x| is as shown in the attached diagram. The only possible translation of this graph right and up is option A. (In option B graph is translated right and down, in option C- left and up and in option D - left and down). Answer: correct choice is A.

3 0
3 years ago
MEDAL!!!!! Which of the following correctly identifies the set of outputs?
kramer
I think its a. but i could be wrong
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify the expression.
Nimfa-mama [501]
The answer is C.15c+72
5 0
3 years ago
Mei is making fruit punch.
sp2606 [1]

Answer:

16.2p (If lemonade is .75p, if not substitute in the equation below)

Step-by-step explanation:

In 4 liters, there would be 3 liters of lemonade and 1 liter in juice.

I am assuming 75p is meant to be .75p

So 4 liters costs: (1 x 1.8) + (3 x .75) = 4.05

We need 16 so: 4.05 x 4 = 16.2

6 0
2 years ago
In 1980, the number of African elephants was 1,200,000 but that number was decreasing 5.25% a year.
algol13
<span>Answer is about 12.85.</span>
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Shannon and Kristoph are dividing numbers written in scientific notation.
    5·1 answer
  • The function 3(2)t models the number of leaves on a plant, where t represents the number of weeks since it was planted. Which st
    12·1 answer
  • What is the slope intercept
    5·1 answer
  • Pam has 15 candies in her bag. Her mother puts another handful of candies into the bag. Pam counts all the candies and she now h
    12·2 answers
  • Help ASAP
    10·2 answers
  • Sandra bought 5 pounds of sweet potatoes for $6.80. What is the cost per pound of the sweet potatoes?
    11·1 answer
  • 2. A supermarket display consists of boxes of cereal. The bottom row has 33 boxes. Each row has five fewer boxes than the row be
    5·1 answer
  • I NEED HELP!!! :((((
    8·1 answer
  • I got confused I add or multiply 30 3 times? Or am i wrong
    13·2 answers
  • 11. The length (L) of a rectangular picture frame
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!