Phoebe bought 28 ounces of gourmet cheese for a fondue. If the cheese sells for $6.00 per pound, how much will Phoebe pay for 28 ounces of gourmet cheese?
Answer:
Answer Expert Verified
We are given that there is a 20% sale in the store. Moreover, the sale price of an item is p - 0.2p, where p is the price of the item. So, we get that, p - 0.2p is equivalent to 0.8p
; Simplified =
Let "Zoe" = z
Let "Luke" = x
x = 16/2 + 3 is your equation
You're expression is
~
He gets <span>25 mpg </span>
<span>15 miles x 5 days = 75 miles </span>
<span>75 miles / 3 gallons = 25 mpg</span>
I don’t get what we have to do here sorry I can’t answer it
M gknfd. Fib