1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alekssr [168]
3 years ago
14

Brook paid $45 for a candle making course. She spent $106 for wax and supplies , but later returned one $8 candle mold. Write an

d find out the value of an integer expression to show the change in the amount of money she has . If brook sells her candles for $9 each how many will she have to sell before she makes a profit
Mathematics
1 answer:
postnew [5]3 years ago
7 0
She spent $143 after returns and to make a profit at $9 dollars per candle, she would need to sell 16 Candles. molly ringwald tho.
You might be interested in
Given the general form of the sinusoidal function, y = AsinB(x - C) + D, match the following items.
Jet001 [13]

Answer:

\Delta y = A (Amplitude) (Correct answer: 1)

\omega = B (Angular frequency) (Correct answer: 2)

x_{o} = C (Phase shift) (Correct answer: 3)

y_{o} = D (Vertical shift) (Correct answer: 4)

\frac{2\pi}{\omega} = \frac{2\pi}{B} (Period) (Correct answer: 5)

Step-by-step explanation:

The general form of a sinusoidal function is represented by the following characteristics:

y = \Delta y \cdot \sin \omega\cdot (x- x_{o}) + y_{o} (1)

Where:

\Delta y - Amplitude.

\omega - Angular frequency.

x_{o} - Phase shift.

y_{o} - Vertical shift.

x - Independent variable.

y - Dependent variable.

In addition, we know that the period associated with the sinusoidal function (T) is:

T = \frac{2\pi}{\omega}

By direct comparison, we get the following conclusions:

\Delta y = A (Amplitude) (Correct answer: 1)

\omega = B (Angular frequency) (Correct answer: 2)

x_{o} = C (Phase shift) (Correct answer: 3)

y_{o} = D (Vertical shift) (Correct answer: 4)

\frac{2\pi}{\omega} = \frac{2\pi}{B} (Period) (Correct answer: 5)

6 0
3 years ago
If costs $2.28 for 12 fluid ounces of dishwashing detergent. what is the cost per fluid ounce?
sesenic [268]

Answer:

0.19

Step-by-step explanation:

12u->2.28

1u-> 2.28 /12

=0.19

6 0
3 years ago
HELP ME PLEASE!!!!
AveGali [126]
Bottom right corner is the correct answer choice
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the y-intercept of y = 5x - 1?​
Serhud [2]

Answer:

Given Equation: y=5x-1

as we know that the y intercept have, x coordinate(absicasse) equal to 0

so,put x=0 to get y intercept

i.e, y =5×0 -1

i.e, y= <em><u>-</u></em><em><u>1</u></em>

✌️:)

8 0
3 years ago
Here ya go take some free points . :)
horrorfan [7]

Answer:

Is there anything I can help with though?

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Jonh missed 4 out of 25 question on a quiz what precent did he get correct
    12·1 answer
  • During the summer, a property owner will pay $24.72 plus $1.32 per hcf for Conservation Usage. The bill for Conservation Usage w
    5·1 answer
  • the simple interest paid on a loan over a period of two and a half years is birr 375. if the rate of interest was 8% per annum,
    7·1 answer
  • Which graph shows the solution to the following system of inequalities x+y&gt;4 x+y &lt;3
    8·2 answers
  • Shelby has Five-sixths of a gallon of water in a container. She pours One-sixth of a gallon of the water into a second container
    8·1 answer
  • A sphere has a radius of 18 cm. what is the approximate volume of the sphere​
    14·1 answer
  • What value of x make the equation 24-(3x - 9)-6= -2(4x - 10+ 5x + 7 true?
    9·1 answer
  • Please solve quickly! I’ll give brainliest as soon as possible!
    15·2 answers
  • Heyyy Friends!! Whats 9+(1*1)+6=??
    7·1 answer
  • Add using a number​ line: -3 +(-8) = ___
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!