True customers come first.
Hope this helped :)
-Warning2
<span>The original cost of protein bar = $2.50
The increased cost of protein bar = $2.80
Therefore, the increase in price of the protein bar = $2.80-$2.50
=$0.30
percentage increase = (Difference in price / Original price) x 100
=(0.30/2.50)x100
=(3/25)x100
=3 x 4
=12%</span>
<span>The cost per unit is derived from the variable costs and fixed costs incurred by a production process, divided by the number of units produced.
Hypothetically lets say variable costs for Kubin company's production is $50,000 and their fixed costs are $25,000.
$50,000 variable costs + $25,000 fixed costs / 21,500 units = $3.49/unit.</span>
A is your answer hope this helps
Answer:
Minimize Z = 3x + 2y
Explanation:
Let x represent hamburger meal and let y represent hot dog meal. The objective is to minimize the total cost. The objective function will be
Z = 3x + 2y
The maximum capacity of restaurant is 200 meals while it has minimum cap for 100 meals.