Answer:
24
Step-by-step explanation:
6+6 =12
12+6 = 18
18+6 = 24
Answer:
To find the cost per yard, divide the cost by the amount:
p: 6.25 / 6.5 = 0.96 --> The cost per yard is $0.96
r: 3 /4 = 0.75 --> The cost per yard is $0.75
b: 8.1 /8.5 = 0.95 --> The cost per yard is $0.95
s: 7.2 / 6 = 1.2 --> The cost per yard is $1.20
In order from cheapest to most expensive:
Red
Brown
Purple
Silver
Rime: A number with exactly two factors; one and itself. What does this mean? This means that for us to call a number prime, only two whole numbers can divide into it without a remainder. Here are a few examples: 2, 3, 5, 7, 11<span>, </span>13<span>, </span>17<span>, </span>19<span>, </span>23<span>, and so on.</span>
(f o g)(-3) = (f(g(-3))
Because g is on the inside, we carry out g first.
g(x) = x^2 - 3
Substitute -3 in for x.
g(-3) = (-3)^2 - 3 = 9 - 3 = 6
g(-3) = 6
Next, carry out f on the result of g(-3)
f(6) = 2(6) - 1
= 12 - 1
= 11
So the answer is 11.
Answer: its just helpful
Step-by-step explanation: