To find the unit rate you do
$1.39/8 oz.=.17
Then, you multiply the unit rate by the ounces
.17 * 14 oz. = $2.43
Step-by-step explanation:
✲ 
Remove the unnecessary brackets :
⇢ 
Combine like terms. Like terms are those which have the same base. Only coefficients of like terms can be added or subtracted.
⇢ 
⇢ 

Hope I helped ! ♡
Have a wonderful day / night ! ツ
▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁
Step-by-step explanation:
sorry I don't know about this