Answer: the cost of one apple is $1
Step-by-step explanation:
Let x represent the cost of one apple.
Let y represent the cost of one Pomegranate.
Donata bought 3 Apples and 5 Pomegranates at the local supermarket for a total of $16.50. This means that
3x + 5y = 16.5 - - - - - - - - - - - - -1
Meaghan bought 6 Apples and 11 Pomegranates at the same store for a total of $35.70. This means that
6x + 11y = 35.7- - - - - - - - - - - - -2
Multiplying equation 1 by 2 and equation 2 by 1, it becomes
6x + 10y = 33
6x + 11y = 35.7
Subtracting, it becomes
- y = - 2.7
y = 2.7
Substituting y = 2.7 into equation 1, it becomes
3x + 5 × 2.7 = 16.5
3x + 13.5 = 16.5
3x = 16.5 - 13.5 = 3
x = 3/3 = 1
Answer:
blue is red
Step-by-step explanation:
Answer: If the quadratic equation has real, rational solutions, the quickest way to solve it is often to factorise into the form (px + q)(mx + n), where m, n, p and q are integers. This is especially true where the coefficient of x2 is 1.
Example 1 - Solve x2+7x+12=0
Step-by-step explanation:
that's the only one I remember
For three hours is he will take up 5.25gallons.
she will be left with 4.75 gallons
Let angle be x
4 times complement = 4(90 - x)
2/3 times its supplement = 2/3(180 - x)
4(90 - x) = 2/3 (180 - x)
360 - 4x = 120 - 2/3 x
240 = 3 1/3 x
x = 240 / 10/3 = 240 * 3/10 = 72 degrees Answer