Answer:
A
Step-by-step explanation:
yes it is A
even though the answer is not here
Answer: $4.50 for 9 apples
Step-by-step explanation: To find out how much it is for 1 apple, we need to find the unit price of 1 apple which is the cost per apple.
Since we know that it costs $4 for 8 apples, to find the cost for 1 apple, we need to divide 8 into $4 or 4 divided by 8 which is 0.5 of 50 cents per apple.
Since we know that it costs 50 cents per apple, to find the cost for 9 apples, we will need to multiply .50 by 9.
(.50) (9) = 4.50
Therefore, it will cost $4.50 for 9 apples.
Answer:
The triangle will translate along the arrow and reach the head of the arrow.
Step-by-step explanation:
Translation is a category of motion in which one body moves along towards a particular direction and reaches a particular point.
In translation, the rotational motion is not present. Also, the translational motion is a one dimensional motion.
In the given figure, the triangle is present at the tail of the arrow.
The arrow depicts the direction of the translational motion.
So, the triangle will reach the end of the arrow as shown in the picture present in the attachment.
For more explanation, refer the following link:
brainly.com/question/17540330
#SPJ10
b=3
I found this out by subtracting and adding on both sides.