1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
trapecia [35]
3 years ago
12

A grocery store advertises 4 pounds of apples for $6.00.

Mathematics
2 answers:
nika2105 [10]3 years ago
7 0

Answer:

1 pound of apples costs $1.50; Use that to solve the other problems.

a. 1.50 * 3 = $4.50

b. 6 / 4 = $1.50

c. $1.50 * 40 = 60lbs


Please mark brainliest. Have a nice day!

Sphinxa [80]3 years ago
6 0

Answer:

a)$4.50

b)$1.50

c)26 pounds of apples

Step-by-step explanation:

4/6= $1.50 per pound

$1.50x3= $4.50

40/1.5=26

You might be interested in
Tell the measure of the angle in degrees 1/12
Charra [1.4K]

i believe the answer should be 30 degrees

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Describe the location of the point having the following coordinates. positive abscissa, positive ordinate Quadrant I Quadrant II
asambeis [7]
The abscissa is the x coordinate whereas the ordinate is the y coordinate.  Both x and y are positive in the first quadrant only.
8 0
3 years ago
HELP ME PLS I NEED TO PASS THIS TEST OR I FAIL 8TH GRADE
SVETLANKA909090 [29]
<span>----
Solve for "x":
x + 4y = 24
x + 16 = 24
x = 8
-----------------
Solution: (8,4)</span>
7 0
3 years ago
What 2 fun facts did you learn about the inauguration
bekas [8.4K]
1-there were a huge amount of firsts yesterday
2-first ever inauguration the ex president didn’t go
8 0
3 years ago
THIS IS DUE IN LIKE 5 MINUTES I WILL GIVE YOU BRAIN THING IF ITS CORRECT PLEASE HELP NO LINKS THIS IS VERY IMPORTANT I WILL GIVE
Fiesta28 [93]
A. 30 sixth graders

b. 12 sixth graders

c. If the school has 40 students and the total of students is 70, the number of sixth graders is x

d. 36 students
5 0
3 years ago
Other questions:
  • A stoplight has the following cycle: green for 1 minute, yellow for 3 seconds, and red for 1 minute 40 seconds. If you arrive at
    10·2 answers
  • Will wanted to make some brownies using the pan shown below.
    12·1 answer
  • If a number is divisible by 5, then is it divisible by 10
    12·1 answer
  • Alejandra works at corys coffee shop after school somedays. A customer orders comes to 4.70. The customer hands alejandra a $5 d
    15·1 answer
  • A salesman at Chevrolet earns a monthly salary of $ 1200 plus an 8% commission on sales. If he sold a Chevy Malibu for 25000. Wh
    8·2 answers
  • 18 7/9 + 16= Simplest form
    7·2 answers
  • What is 430 rounded to the nearest 100
    6·2 answers
  • HELP ;-; its my last question (Am I wasting ur time? ;-;)
    10·1 answer
  • Find the inverse y=-1+1/5x pleaseee help
    6·1 answer
  • The video streaming service that you want to use is represented with the equation below, where y represents the the total monthl
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!