Ok so I'll demonstrate in programming language python.
import math
def circle():
r = float(input("Enter r: "))
a = math.pi * r ** 2
print("Area of circle with r = {0} is {1
}cm2".format(str(r), str(a))
circle()
Divide the total spent by the total feet:
$398.40 / 1000 = 0.3984 per foot.
Round the answer as needed.
Answer:
24
Step-by-step explanation:
Let the number of mangoes owned by Tulsa be T and that by Julie be J
If Tulsa has 4 times as many mangoes as Julie then
T = 4J
Tulsa bought 6 more mangoes. She now has 5 time as many mangoes as Julie
T + 6 = 5J
Solve both equations simultaneously by substitution
4J + 6 = 5J
Collect like terms
6 = 5J- 4J
J = 6
Since
T = 4J
T = 4 * 6
= 24
Hence Tulsa had 24 mangoes at first
Answer:
(^6√x^5) (√y)
(The 6 belongs in the left on top of the square root btw)
For x the 6 moves to the front of the square root while the 5 becomes the power of x.
For y, the power to the 1/2 is the same as a square root.