1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vesna_86 [32]
3 years ago
9

Pleeeaase can u helppp meee thanks will mark brainliest!!

Mathematics
1 answer:
Elden [556K]3 years ago
6 0

Answer:

140 cubic cm

Step-by-step explanation:

v=1/3 bh

b=1/2(3) (5) (4)=60

b=1/2(60)=30

v=1/3(60)7=420

420/3=140

hope this helps

You might be interested in
A video game is on sale for 15% off the list price of $50. How much is saved by buying the game at the sale price?​
boyakko [2]

Answer:

<h2>7.5$</h2>

Step-by-step explanation:

Original price = \$50\\Discount = 15\%\\\\\frac{15}{100} \times 50\\ = \$7.5\\

3 0
3 years ago
Roger has two dogs which are named Sparky and Cookie. The relationship of Sparky’s age, s, and Cookie’s age, c, can be represent
arlik [135]

Answer:

sparky 4 years older than cookie

Step-by-step explanation:

s=c+4

since there nothing to add or subtract. you are just gonna take that 4 and since there is a plus sign you are gonna say older than.

hope this helps

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help! Thanks in advance.
alukav5142 [94]
In this problem, we need to plug in the given x values for f(x)=0 and find a and b.

When we plug in 1, we get: 2 \times {1}^{4} - 5 \times {1}^{3} - 14 \times {1}^{2} + a \times 1 + b = 0

Simplify:
2 - 5 - 14 + a + b = 0
- 17 + a + b = 0
a + b = 17

We got our first statement about the values of the variables. If we find one more we can find those 2 variables.

We have another given root: 4.

Plug it in:
2 \times {4}^{4} - 5 \times {4}^{3} - 14 \times {4}^{2} + a \times 4 + b = 0
512 - 320 - 224 + 4a + b = 0
- 32 + 4a + b = 0
4a + b = 32

Now we have our second one. We can combine them:
a + b = 17 \\ 4a + b = 32

I use elimination method which is easier here.

Multiply the top equation by -1: - a - b = - 17 \\ 4a + b = 32

Add them up:
3a = 15

Simplify:
a = 5

Now we have a, we can plug in one of those equations to find b:
5 + b = 17
b = 17 - 5
b = 12

So, the answers are a=5 and b=12 .
6 0
3 years ago
PLEASE HELP ASAP THE DETAILS ARE BELOW.What is the value of x?
Aloiza [94]

Answer:

x = 30°.

Step-by-step explanation:

The dashes on the three lines indicate that the three lines are of equal lengths. The smaller triangle made out of the three lines (the one with two vertices on the circumference of the circle and one at the center of the circle) is an isosceles triangle. All three of the triangle's interior angles are 60° since it is isosceles.

The line (the one with arrows on its ends) touches the circle at only one point. That line is a tangent to the circle. That line is perpendicular to the segment that connects the center of the circle to the point of tangency. The angle between the two will be 90°.

The largest triangle includes three angles:

  • The angle with the center of the circle as its vertice: 60°;
  • The right angle due to the tangent to the circle: 90°;
  • The angle x°.

What is the value of x?

The three interior angles of a triangle add up to 180°. As a result,

60° + 90° + x° = 180°

x = 180 - 90 - 60 = 30.

6 0
3 years ago
What fraction of an inch is 1 centimeters​
aleksley [76]
3/64 inches


explaination: math
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Expanded form of 412.638
    10·2 answers
  • The graph of a linear function is shown. A coordinate plane with a straight line passing through (negative 4, 2), (0, 0), and (4
    7·2 answers
  • Keith Wendell plans to borrow $5,810.
    15·1 answer
  • Can someone pless help me on this its due by 12:00am tonight
    14·2 answers
  • Ezra counts the number of passengers who are already on the bus when he gets on each morning. His data for the last 15 days are
    15·1 answer
  • Jose is adding mulch to an existing round flower bed. The length of the rubber edging around the flower bed is 25.12 feet. What
    8·2 answers
  • Consider the triangle below.
    15·1 answer
  • A trampoline has a jumping surface that is 10.3 feet long and 9.2 feet wide. What is the area of the jumping surface?
    6·1 answer
  • The cost for 8.2 pounds of raisins is $13.12. How much does each pound cost? $1.60 $1.61 $1.62 $1.63
    14·2 answers
  • HELP ASAP ILL GIVE YOU 13 points
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!