1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
erica [24]
2 years ago
13

Plzzzz help will give brainliest needs to be done my 11:30 plzz will fail in not answered by that time

Mathematics
1 answer:
navik [9.2K]2 years ago
3 0

(c/ b * 0) is just (c/0) and you cannot divide by 0

You might be interested in
How do you write the equation of this description: the graph of a parabola has a vertex of (2,3) and vertically stretched by 3
Mademuasel [1]

The equation of parabola is  y = 3x²- 12x+ 15.

<u>Step-by-step explanation:</u>

The equation of the parabola is given as y = x².

If it has a vertex then the equation can be written as,

y = a(x-h)² + k

where (h, k ) is the vertex and a is the stretching or compressing factor.

So here the vertex is (2,3) and it is vertically stretched by 3.

So the equation is given as,

y = 3(x-2)² + 3

y = 3(x² -4x+4) + 3

 = 3x² - 12x + 12 + 3

y = 3x²- 12x+ 15 is the equation of the parabola.

3 0
3 years ago
50 points! <br> Solve: <br> 5a + 6.9 = 3.6a +16.28
icang [17]
A = 6.7 :) hope this helps I double checked
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
HELP PLEASE I NEED ANSWER ASAP!
mixas84 [53]

Answer:

86+18\sqrt{2}

Step-by-step explanation:

Use the properties of 45-45-90 triangles to get a side length of 18 for the 2 legs of the isosceles triangle. Then add 43+18, which is the shorter length of the rectangle, +25, which is the longer edge, +18\sqrt{2}. The answer is now 86+18\sqrt{2}.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
a store sells grass seed in small bags and large bags.the small bags have 7 pounds of seed for 27.93 and large bags cost 66.98.w
Nonamiya [84]

Answer

Find out the ratio of price to pound for each bag.

To prove

As given

A store sells grass seed in small bags and large bags.the small bags have 7 pounds of seed for $27.93 .

7 pound = $27.93

Now find out the cost for the 1 pound.

1\ pound\ cost= \frac{27.93}{7}

1 pound cost = $3.99

As given large bags cost $66.98.

Now find out pounds in the large bags.

Let us assume that the number of pounds in the large bags be x.

Than

3.99 × x = 66.98

x = \frac{66.98}{3.99}

x = 16.8 pounds (approx)

Now find out the ratio of  price to pound for each bag.

As small bags weight = 7 pounds

Cost of the small bags = $27.93

\frac{Price\ of\ small\ bag}{Cost\ of\ the\ small\ bags} = \frac{27.93}{7}

As large bags weight = 16.8 pounds

Cost of the large bags = $66.98

\frac{Price\ of\ large\ bag}{Cost\ of\ the\ large\ bags} = \frac{66.98}{16.8}

Hence proved


7 0
3 years ago
A clydesdale drinkes about 120 gallons of water 4 days.At this rate about how much many gallons of water does a clydesdale drink
Margarita [4]
Gallons of water drank in 4 days = 120
Gallons of water drank in a day = 120/4
= 30
Gallons of water drank in 28 days = 30 × 28
= 840
8 0
3 years ago
Other questions:
  • The lengths of the base and legs of an isosceles triangle are in the ratio of 3;2 the perimeter of triangles is 105 find the len
    14·1 answer
  • A soft drink manufacturer produces 3408 cans in an 8-hour day. Cans are packaged 24 to a case. How many cases are produced each
    14·1 answer
  • The volume of a can of chicken broth that had a diameter of 7.5 Centimeters and a heighten 11 centimeters. Round to the nearest
    6·2 answers
  • Which kind of figurative language is used throughout this excerpt?
    8·2 answers
  • A 7-kilogram bag of lollipops costs $42.14. What is the unit price?
    6·1 answer
  • What is 1.04 to the 1/12 power
    8·1 answer
  • Answer parts (a)and (b) for each closed box below a.what is the surface area of each box? B. What is the volume of each box
    10·1 answer
  • 3 1/2 x 1 2/3 <br> Step by step explanation
    9·1 answer
  • Select ALL of the expressions that are equivalent to 3(8-4x)
    12·1 answer
  • Turning 2 7/8 into a decimal
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!