1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
KengaRu [80]
3 years ago
11

Susan buys a bag of 14 tangerines for $3.78 find the unit price in dollars per tangerine if necessary round your answer to the n

earest cent
Mathematics
2 answers:
Vadim26 [7]3 years ago
8 0

Answer:

0.27

Step-by-step explanation:

The total amount is 3.78 so to know cost of one you ➗ by 14

3.78/14=0.27

lianna [129]3 years ago
6 0
Answer:
for each tangerine it would have to be 0.27

Explanation:
all you will have to do to find the unit rate per tangerines is divide the price with the amount of tangerines there are ( $3.78/14) and that will get you your answer of 0.27
You might be interested in
There are 450 total students at Snowden School. On Tuesdays, 12% of the students stay after school for Comedy Club. How many stu
Anestetic [448]

Answer:

54 students

Step-by-step explanation:

First, change the percent to a decimal.

12% = 0.12

Now, multiply the decimal by the total amount of students to find the amount of students that stay after school.

450 × 0.12 = 54

54 students stay after school for Comedy Club.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
2. Write 7x2 - 4 + 6x3 - 4x - x4 in standard form.
Hunter-Best [27]

Answer:

16-5x

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A number added to itself is one
Ivenika [448]
The number would be .5 I'm pretty sure
6 0
3 years ago
Can someone help me with this please
qaws [65]

Answer:

1. Answer is C

4. Answer is G

Step-by-step explanation:

I'm not sure how to explain 1 since I used a calculator.

Number 4 is where you choose a point on the line and count 4 blocks up and 5 blocks left. If it hits another point on the line then that's the graph.

7 0
3 years ago
All the dimensions of a pentagon were multiplied by the same factor, and the area of the figure changed by a factor of 25. By wh
elena-s [515]

5


reason is because if you’re pentagon has lines of 5 then the area would be 25
8 0
2 years ago
Other questions:
  • Which answer is equal to the quotient in the expression below?
    10·1 answer
  • What is the slope of the points (-5,11) and (0,7)
    11·1 answer
  • If Q = 53 cm and P = 28 cm , what is the length of R?
    12·2 answers
  • Can anyone solve this? I'm having a couple of complications.<br><br>x=6 y=8 z=3
    15·1 answer
  • 8/v + 9/x=y Solve for v​
    10·1 answer
  • Evaluate 3/7r + 5/8s when r = 14 and s = 8
    15·1 answer
  • What is the period of the function g(x)=2cos(7x+5)+1
    13·2 answers
  • "A curtain manufacturer uses a 9090-yard roll of material to make 77 identical curtains. There was 7.757.75 yards of material le
    9·1 answer
  • Which is the standard equation for a circle centered at the origin with radius r?
    9·2 answers
  • An office needs 6,300 envelopes. If there are 36 envelopes in each box, how many boxes
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!