1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
insens350 [35]
2 years ago
12

A company resells 10,000 shares of treasury stock for $22 per share. The stock was purchased in a previous year for $18 per shar

e. By how much would net income be affected by the sale of this treasury stock?
Business
1 answer:
lys-0071 [83]2 years ago
5 0

Answer:

$0, income statement s not affected.

Explanation:

The purchase and resale of treasury stock does not affect the income statement. When a company's treasury stock is resold, additional paid-in capital increases (if the stock were sold at a price above cost) or decreases (if the stock were sold at a price below cost).

You might be interested in
_____ pricing occurs when the price of each unit as a multi-unit package of the same item is less than the price of each unit if
lora16 [44]

Answer:

E

Explanation

Multiple Unit Pricing is selling a product at a lower price than that of other products of the same categoryThis is true, in case of bulk orders.

A product is sold at a pre-decided price, which is equal or less than the maximum retail price or list price of the product.

Multiple Unit pricing is a pricing strategy which is used to push the sales of the product.

7 0
3 years ago
What is the best example of a short-run adjustment?
k0ka [10]

Answer:

Short-run economics primarily affect price.

Explanation:

When demand decreases for any reason, prices go down in the short term. When demand spikes, prices go up. ... Long-run adjustments occur when sustained increases or decreases in demand cause a business to change its practices and can affect both price and the means of production.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A company has $10,710 available per month for advertising. Newspaper ads cost $180 each and can't run more than 22 times per mon
True [87]

Answer:

22 radio advertisements will be used.

Explanation:

<u>Note</u>: A similar complete question is as follow as the question provided is incomplete <em>"A company has $11,970 available per month for advertising. Newspaper ads cost $110 each and can't run more than 25 times per month. Radio ads cost $410 each and can't run more than 32 times per month at this price. Each newspaper ad reaches 5950 potential customers, and each radio ad reaches 7100 potential customers. The company wants to maximize the number of ad exposures to potential customers. Use n n for number of Newspaper advertisements and r r for number of Radio advertisements . Maximize P"</em>

Number of potential customers that can be reached due to each dollar spent in newspaper advertising =  5950 / 110 = 54.09

Number of potential customers that can be reached due to each dollar spent in Radio advertisements = 7100 / 410 = 17.32.

As the number of potential customers reached by each dollar spent is more from the newspaper advertising, we will use all the newspaper advertising opportunities before going for the radio advertisements. So, we will choose to have 25 newspaper advertisements in the month.

The cost of 25 newspaper advertisements = 25*110  = $2750.

Amount left = $11970 - $2750 = $9220.

Number of radio advertisements possible in this budget = 9220 / 410 = 22.48

Hence, 22 radio advertisements will be used.

3 0
2 years ago
Parkway Company incurred $126,000 in material costs during July. Additionally, the 12,000 units in the Work-in-Process Inventory
IRINA_888 [86]

Answer:

$ 13.167 / unit

Explanation:

Data provided:

Beginning material cost = $ 126,000

Number of units in work in progress = 12,000 units

Material cost assigned = $ 32,000

thus,

the total material cost involved = $ 126,000 + $ 32,000 = $ 158,000

Now,

the material cost per equivalent unit = Total material cost involved / number of units

on substituting the values, we have

the material cost per equivalent unit = $ 158,000 / 12,000

or

= $ 13.167 / unit

7 0
3 years ago
Is the following example a social group or a task group?
marissa [1.9K]

Answer:

social

Explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following is not a cost posed by inflation? Inflation reduces the affordability of goods and services to the averag
    5·1 answer
  • Hueblue software, an application provider to the gaming industry, decided to enhance its portfolio by developing motion-control-
    10·1 answer
  • A firm using a polycentric staffing policy will: Group of answer choices a. be less likely to suffer from cultural myopia. b. se
    10·1 answer
  • A warehouse located in an urban area had been vacant for several years. Although the warehouse was not being used, the owner of
    9·1 answer
  • One primary function of Harriet's job is to study individuals, groups, or organizations and the processes they use to select, se
    10·1 answer
  • In countries where inflation is expected to be high, interest rates also will be high, because investors want compensation for t
    14·1 answer
  • Selene owns a craft store. Her total costs are $1.2 million per year, and her variable costs are $750,000 per year. This means t
    11·1 answer
  • The Levi Company issued $90,000 of 6% bonds on January 1 of the current year at face value. The bonds pay interest semiannually
    13·1 answer
  • explain what information is included in a director's report provide at least four points or examples​
    14·2 answers
  • Apart from a subsidy, how might a government change the market price of a good?​
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!