1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
11Alexandr11 [23.1K]
2 years ago
11

Solve the equation. 3 4 (2a − 6) + 1 2 = 2 5 (3a + 20) a =

Mathematics
2 answers:
zvonat [6]2 years ago
7 0

Answer:

a = 40 if simplified :)

ankoles [38]2 years ago
3 0

Answer:

Dear mate your answer is 40...

You might be interested in
2. Generalize How is adding and subtracting
AleksAgata [21]

Answer:

adding and subtracting decimals is similar to adding and subtracting decimals because for both you add and sub both #s

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
A one-year membership to a gym costs $725. The registration fee is $125, and the remaining amount is paid monthly. Define a vari
wel

Given :

A one-year membership to a gym costs $725.

The registration fee is $125.

To Find :

How much new members pay each month.

Solution :

Remaining fee = Total fee - Registration fee

R = $( 725 - 125 )

R = $600

Amount of fee paid monthly is :

C=\dfrac{R}{12}\\\\C = \dfrac{600}{12}\\\\C = \$50

Therefore, monthly fee is $50.

Hence, this is the required solution.

5 0
2 years ago
√20/125 answer in simpleset form<br>​
grigory [225]

Answer:

.4!

Step-by-step explanation:

first you divide 20 by 125 and get .16

then you take the square root of .16 and get .4

4 0
2 years ago
What is the range of the function y= 2e^x -1 ?
PtichkaEL [24]

The range is all real number greater than - 1

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
If a = 6 and b = 12 What is side c of a right triangle using the pythagorean<br> theorm?
Sunny_sXe [5.5K]

Answer:

36 root 5 I believe

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • What's a quadrilateral that has a 80, 100, 100, 80 degree
    12·2 answers
  • A dinner plate has a diameter of about 9 inches what is the circumference and area?
    7·2 answers
  • Please answer my question now in two minutes
    14·1 answer
  • Help please i’m desperate
    11·2 answers
  • Find the perimeter of rhombus star
    7·1 answer
  • Two boys are trying to solve 17+36=?
    9·1 answer
  • A 5-kilogram bag of rice costs $16.03. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
    15·1 answer
  • A circle has a radius of 8 cm, what is the diameter?
    8·2 answers
  • Internet prices for glasses are often considerably lower than those at the brick and mortar stores but quality is another questi
    15·1 answer
  • How to rewrite 9/10 and 23/25 so they have common denominators
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!