1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
never [62]
3 years ago
11

If the input value is 4, what is the output value for the following function?

Mathematics
1 answer:
nekit [7.7K]3 years ago
7 0

Answer:

7

Step-by-step explanation:

note the input is the value of x and the output the value of y

Given

y = 3x - 5 ← substitute x = 4

y = 3(4) - 5 = 12 - 5 = 7 ← output

You might be interested in
David earns a base rate of $12 an hour and receives a weekly attendance award of $20. he works 40 hours this week. what would be
Pavel [41]
20+12x
20+12(40)
20+480
500
total compensation for this week = $500
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
1) Helen is 8 years older than Jane. Twenty years ago Helen was three times as old as Jane. How old is each now and what is the
Mice21 [21]

Answer:

Part 1) Helen's age is 32 years old and Jane's age is 24 years old

Part 2) 13 twenty-dollar bills

Step-by-step explanation:

Part 1) Helen is 8 years older than Jane. Twenty years ago Helen was three times as old as Jane. How old is each now and what is the equation?

Let

x----> Helen's age

y---> Jane's age

we know that

x=y+8 ----> equation A

(x-20)=3(y-20) -----> equation B

substitute equation A in equation B and solve for y

(y+8-20)=3(y-20)

y-12=3y-60

3y-y=60-12

2y=48

y=24 years

Find the value of x

x=y+8

x=24+8=32 years

Part 2)

Let

x-----> the number of five-dollar bills

y----> the number of twenty-dollar bills

we know that

5x+20y=305 -----> equation A

y=x+4 ------> x=y-4 ------> equation B

substitute equation B in equation A and solve for y

5(y-4)+20y=305

5y-20+20y=305

25y=325

y=13 twenty-dollar bills

Find the value of x

x=y-4

x=13-4=9  five-dollar bills

5 0
3 years ago
A knife is 3x the cost of a spoon9 spoons and 12 knives cost £82.80Work out the cost of 1 knife
alisha [4.7K]
The cost of my me knife is $5.52
7 0
3 years ago
2882/2884 as a fraction
kotegsom [21]
That is a fraction but if you want it simplified

i believe 999/1000
8 0
4 years ago
In ΔQRS, the measure of ∠S=90°, the measure of ∠Q=83°, and RS = 7 feet. Find the length of SQ to the nearest tenth of a foot.
Nadusha1986 [10]

Answer:

Step-by-step explanation

….

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Graph the system below and write the solution { y = 1/2x - 1
    15·1 answer
  • Y = x2 -4x-32<br> what is the minimum
    14·1 answer
  • Xavier is currently eating 15 chips per minute. At this rate, how many chips will Xavier eat in 7 minutes?
    8·1 answer
  • The Great Eagles of the Misty Mountains wish to estimate the mean number of orcs per raiding party. To do so, they measure the n
    11·1 answer
  • Find the unit price for each trail mix. cost is $6.00 and weight 3/4Lb
    10·1 answer
  • A parallelogram is translated 5 units to the left and reflected across y-axis. Which of the following is true about parallelogra
    7·1 answer
  • Which body system is responsible for exchange of oxygen and carbon dioxide between the body and the atmosphere?
    8·2 answers
  • Solve the quadratic equation below: 4x^2 -100=0
    5·2 answers
  • What is the value of 9 in the number 2,093,507 please no links​
    14·1 answer
  • Question#25<br> will give brainliest!
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!