1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mihalych1998 [28]
3 years ago
9

Write this number in expanded form 4,408,730

Mathematics
2 answers:
damaskus [11]3 years ago
8 0
4,000,000+400,000+8,000+700+30
bija089 [108]3 years ago
5 0
4.40873 × 10↑7 (10 to the power of 7)
You might be interested in
The points with coordinates (x, -1), (2,2), and (4,3) lie on the same line. What is the value of x?
borishaifa [10]

Find the slope of the line passing throught the points (2, 2) and (4, 3).

The formula of a slope:

m=\dfrac{y_2-y_1}{x_2-x_1}

Substitute:

m=\dfrac{3-2}{4-2}=\dfrac{1}{2}

If the point (x, -1) lie on the same line, then the slope of line passing through the points (2, 2) and (x, -1) the same:

Substitute:

m=\dfrac{-1-2}{x-2}=\dfrac{-3}{x-2}

We have the equation:

\dfrac{-3}{x-2}=\dfrac{1}{2}        <em>cross multiply</em>

(1)(x-2)=(-3)(2)

x-2=-6           <em>add 2 to both sides</em>

x=-4

<h3>Answer: x = -4.</h3>
7 0
3 years ago
Work this out for me
bixtya [17]

Answer:

x = 129

Step-by-step explanation:

x and 51 are same- side exterior angles and supplementary, thus

x = 180 - 51 = 129

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Malcolm bought 6 bowls for $13.20. whats the unit rate<br><br><br> need the work
Whitepunk [10]
Hello!

You have to find the cost of one bowl

To find this you take the cost of all the bowls and divide it by the amount of bowls

13.20 / 6 = 2.2

The answer is $2.20

Hope this helps!
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve by completing the square:
laiz [17]
The answer is 4 trust me bro
8 0
2 years ago
PLEASE ANSWER + BRAINLIEST!!
marshall27 [118]
X^4 + 2x^2 - 24
= (x^2 + 6)(x^2 - 4)
= (x^2 + 6)(x - 2)(x + 2)

x^4 - 9x^2 + 18
= (x^2 - 6)(x^2 - 3)
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Write each equation in standard form. identify A,B,C.
    13·1 answer
  • Tammy takes a taxi home from the airport. The taxi fare is $2.10 per mile, And she gives the driver a tip of five dollars. Tammy
    5·1 answer
  • At a cafe
    10·1 answer
  • What is 4/3=t/7 slove for t
    10·2 answers
  • The room numbers of two adjacent classrooms are two consecutive even integers. If their sum is 654, find the classroom numbers.
    7·1 answer
  • Round each number to the nearest ten. What is the best estimate for the answer to 343.42 – 39.87?
    15·1 answer
  • What are 12 times 12
    6·2 answers
  • 3x + 2y = 2
    11·1 answer
  • For 3/4 of a pound of peanuts, Jimmy paid $2.35. What is the unit rate (dollars per pound)? *
    8·1 answer
  • Evaluate the following expression when t=5 when t^2-2t-2
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!