Answer:
its you again
Step-by-step explanation:
if they have the same amount of dashes on the same sided they are congruent
does that answer your question
Your current balance is -50
You write a check for 20$
You will now have -50 - 20 = $-70
Hope that helps :)
Answer:
The price per one pound of almonds equal $2.20/0.65 lb
0.65 pounds of almonds cost $2.20
Step-by-step explanation:
Verify each case
case 1) The price per one pound of almonds equal $2.20/0.65 lb
<em>The statement is true</em>
To find the price per one pound calculate the unit rate
so
$2.20/0.65 lb=$3.38 per one pound
case 2) 2.2 pounds of almonds cost $0.65
The statement is not True
The correct is 0.65 pounds of almonds cost $2.2
case 3) Each bag of almonds weighs 2.2 pounds
Cannot be determined
In the problem there is no information about how much each bag of almonds weighs
case 4) 0.65 pounds of almonds cost $2.20
The statement is True
The point (0.65,2.20) lie to the line of the the graph