1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kupik [55]
2 years ago
7

What is 1.2 divides by 0.04?

Mathematics
2 answers:
Jobisdone [24]2 years ago
7 0
1.2=\frac{12}{10} and 0.04=\frac{4}{100}. Divide 12/10 by 4/100: \frac{12}{10}: \frac{4}{100}=30
Sedaia [141]2 years ago
7 0
1.2 divide by 0.04 equals 30 
You might be interested in
Determine the unit rate for every 2 hours of studying, i take a 15 minute break. Explain your answer.
monitta
120x - 15 is the answer….. :))))
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Beth has 250 comic books in her collection. She begins to sell 20 of them each week. Martin has 80 comic books in his collection
guapka [62]

Answer:

250 - 20 < 80 + 15x

Step-by-step explanation:

Given that

Beth has 250 books and 20 books sold each week

While on the other hand, Martin has 80 books and sell 15 books each week

Let us assume each week be x

Now the equations are  

Beth         250 - 20x            

Martin       80 + 15 x

Now the inequality would be

250 - 20 < 80 + 15x

8 0
3 years ago
6. It takes Ms. Rogan 13.7 minutes to run 1 mile. How long does it take her to run 3.1 miles (a 5k!). *
Brums [2.3K]

Answer

42.47

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
$453 with a sales tax of 6%
ratelena [41]

Answer:

480.18

Step-by-step explanation:

453+6%

Youre welcome

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Sally is planning the school picnic and needs to decide what food vendor to use. She asks 250 students whether they would rather
Oksana_A [137]

Answer:

0.18

Step-by-step explanation:

The relative frequency of eight graders who want fruit smoothie :

Number of eight graders who want fruit smoothie / total number of students surveyed

= 45 / 250

= 0.18

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Help me figure out the answer to this 6th grade math problem please! It's on algebraic expressions.
    9·2 answers
  • in a week 13 hens laid 91 eggs what is the unit rate for eggs per hen please show your work thanks for the answers
    13·1 answer
  • Express 2028 as a product of prime factors
    8·1 answer
  • Eric had 15.3 feet of fishing line. He cut off a piece and had 38.4 inches left. How long was the piece he cut off?
    12·1 answer
  • Geometry help , only answer if your sure please. The question is in the attached
    15·1 answer
  • PLEASE HELP PLEASE I WILL MARK YOU BRAINLIEST!!!!
    5·2 answers
  • Solve this plss I need help :c<br>2/3(3х + 9) = - 2(2x + 6)<br>​
    13·2 answers
  • 245 tickets in 5 days what is the unit rate
    14·2 answers
  • Https://m.eet.go.ogle.com/tjc-pyur-uqo anyone can join ^3^
    6·1 answer
  • Leon's mother paid $2.16 for 3 pounds of sugar.<br> How much would 1 pound of sugar cost?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!