1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Firlakuza [10]
3 years ago
11

What is the area of the right triangle below?

Mathematics
1 answer:
Tju [1.3M]3 years ago
6 0
16 it is as easy as multiplying
You might be interested in
Find the area of this trapezoid
kiruha [24]

Answer:

a= 1024

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Round 14.561 to two decimal places
Marizza181 [45]

Answer:

round 14.561 to two decimal places=15

7 0
2 years ago
A student gets paid to deliver newspapers after school. She earns 25$ a day, plus an extra $0.75 for each newspaper she delivers
disa [49]
Earnings = 25d + 0.75n + 5c
6 0
2 years ago
a ball is shot straight upward. with it's height, in feet, after t seconds given by the function f(t)=-16t^2+192t. Find the aver
jekas [21]

ANSWER

80  {ms}^{ - 1}

EXPLANATION

The average velocity of the ball is the rateof displacement over the total time.

The height of the ball, in feet, after t seconds is given by the function:

f(t)=-16t^2+192t

At time t=1, the height of the ball is

f(1)=-16(1)^2+192(1)

f(1)=-16+192 = 176ft

At time t=6, the height of the ball is

f(6)=-16(6)^2+192(6)

f(6)=-16(36)+192(6)

f(6)=-576+1152 = 576

The average velocity

=  \frac{f(6) - f(1)}{6 - 1}

=  \frac{576- 176}{6 - 1}

=  \frac{400}{5}

= 80  {ms}^{ - 1}

7 0
3 years ago
John paid $450 for a new mountain bicycle to sell in his shop. He wants to price it so that he can offer a 10% discount but stil
Ghella [55]

Answer:

$643.50

Step-by-step explanation:

Let i be the profit realized from the sale and d be the discount made on the sale:

#John's selling price can be calculated by first adding profit, i to $450, the d to the new price as:

P_n=P_o(1+i)+d[P_o(1+i)]\\=450(1+0.3)+0.1[450(1+0.3)]\\\\\\=450\times 1.3+0.1(450\times1.3)\\\\=585+58.5\\\\=643.50

Hence, John will resell the bike at $643.50

8 0
3 years ago
Other questions:
  • I need help on this statistic problem.
    14·1 answer
  • Start at 5. create a pattern that adds 3 to each number. stop when you have 5 numbers
    12·2 answers
  • ryan pays $3.78 for a bag of 14 tangerines. find the unit price in dollars per tangerine. if necessary round your answer to the
    12·1 answer
  • Write the rational expression with the given denominator. 4/5a=?/15a
    11·1 answer
  • If radius is 28m. Find the circumference of the circle to the nearest tenth use 3.14
    10·1 answer
  • Two lines in the plane of a floor are
    13·1 answer
  • A skydiver is falling at about 176 per second how many feet per minute is he falling
    13·1 answer
  • Write the phrase as an expression. the sum of 7 and 11 An expression is .
    6·2 answers
  • Data were recorded for a car’s fuel efficiency, in miles per gallon (mpg), and corresponding speed, in miles per hour (mph). Sca
    15·1 answer
  • At a candy factory, butterscotch candies were packaged into bags of different sizes. Butterscotch candies per bag Stem | Leaf 5
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!