1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
allsm [11]
3 years ago
8

What does 5/6+2/3 equal

Mathematics
1 answer:
gavmur [86]3 years ago
8 0
\frac{5}{6}+ \frac{2}{3}=  [\frac{3}{2} or 1 \frac{1}{2}]
Hope I helped! :-)
You might be interested in
Hint: m=7<br> 5m-6=_?__<br> Due: Today
djverab [1.8K]

Answer:

29...

Step-by-step explanation:

1) Fill in

5(7)-6

2) P.E.M.D.A.S

35 - 6

29

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
I’m stumped, can anyone please help me understand this
rodikova [14]

Answer:

<em><u>B. Store T sells apples at the lowest rate</u></em>

Step-by-step explanation:

Store R sells apples at $1.20 <u>per pound.</u>

Store S sells <u>4 pounds</u> of apples at $5.00.

Store T sells <u>3 pounds</u> of apples at $3.48.

To find the answer, <u>you have to find the unit price</u> for both Store S and Store T.

For Store S: 4 pounds = $5. <u>Divide the cost by the pounds</u>. This will give us <u>$1.25 per pound.</u>

For Store T: 3 pounds = $3.48. Same thing as Store S, d<u>ivide the cost by the number of pounds</u>. This will give us <u>1.16 per pound</u>.

Now, we know the unit prices for each store. It's time to answer the question.

A. Store R sells apples at the lowest rate.

This is <em><u>incorrect</u></em> because the store that sells the apples at the lowest rate is Store T.

B. Store T sells the apples at the lowest rate.

This answer is <em><u>correct</u></em>, but I'll also take a look at the other two

C. Store S charges a lower rate for apples than Store T.

Again, this is <em><u>incorrect</u></em> because Store T sells apples at the lowest rate.

D. Store T charges the same rate for apples as Store R.

<em><u>Nope</u></em>, Store T sells the apples at a lower rate than Store R.

This means your answer will be <u>B. Store T sells apples at the lowest rate</u>.

<h2>I hope this helped you understand the question!</h2>
6 0
4 years ago
Solve the following system of equations algebraically:
d1i1m1o1n [39]

Answer:

(2,1) , (-4,-17)

x  = 2  ,  y =  1

x =  − 4  ,  y =  −  17

5 0
3 years ago
9
Gwar [14]

Answer:

It is A and I am positive its A

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Whats 2+2 pick now, select one
loris [4]

Answer:

4????

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 1)you can use any side as the__ of a triangle.
    15·1 answer
  • Please help me with this question
    9·1 answer
  • Is the following relation a function ? S = {(1,2),(2,2),(-2,2)} justify your answer
    11·1 answer
  • Which of these is not affected by a person's credit score?
    14·1 answer
  • What is the scale factor? See attachment.
    9·1 answer
  • It costs Guido $0.20 to send a text message from his cell phone. He has already spent $4 in text messages this month. If he has
    13·2 answers
  • After eliminating radicals, what quadratic equation can you solve to find the potential solutions of ..
    8·1 answer
  • 14 less than twice a number is at most 50
    11·1 answer
  • Let A={1'3'5'6}<br> B={0'7}<br> check whether A and B are disjoint sets
    14·1 answer
  • A frame is 4 inches tall and 3 inches wide if it is enlarged to a height of 24 inches then how wide will it be
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!