1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
storchak [24]
2 years ago
12

Ms. Huynh spent $640 to stay in a hotel for four nights. Each night she spent x dollars on the hotel room as well as a $15 parki

ng fee per day. The equation below represents the total amount, in dollars, that Ms. Huynh spent on her hotel. 4(x + 15) = 640 How much money did the hotel room cost for one night, excluding the parking fee?
Mathematics
2 answers:
andrey2020 [161]2 years ago
8 0

Answer:

175 a night

Step-by-step explanation:

640/4=160+15=175

ludmilkaskok [199]2 years ago
3 0

Answer: $140

Step-by-step explanation:

First you need to find a way to isolate your variable (X). To do this you must divide 640 by 4. Next subtract 15 from each side. This will lead to x=140

You might be interested in
John has gross biweekly earnings of $743.61. By claiming 1 more withholding allowance, John would have $19 more in his take home
Afina-wow [57]

Answer:

Total withholding allowances are 39.

Step-by-step explanation:

Given the gross earning of John = $743.61

It is given that 1 withholding allowance = $19

Now we have to find the total number of withholding allowances. Here, the number of withholding allowances can be determined by dividing the total earnings with $19.

Number of withholding allowances = 743.61 / 19 = 39.14 or 39 (round off).

4 0
2 years ago
What is the average of 69 and 50?<br>PLEASE HELP<br>​
hjlf
(69+50)/2
(119)/2
59.5
7 0
3 years ago
What is three fourths the square of b
lana [24]
Simplifying it would make it 3/4b^2. I can't write it down the correct way, but it's three over four times b squared. Unless it's a square root, then things would be different.
4 0
3 years ago
Help me simplify this problem please
Eva8 [605]
4x+2x^2+3x-2x+7
First, you would combine like terms. In this case, you would add 4x and 3x then subtract 2x. 
2x^2+5x+7

5x^2-2x+3+4x-2x^2
Once again, you must combine like terms. Subtract 2x^2 from 5x^2, then subtract 2x from 4x.
3x^2+2x+3

There you go! Hope it helps
-Lacy
3 0
3 years ago
Which property is illustrated? 8(a + c) = 8a+ 8c​
alekssr [168]

Answer:

Distributive property

Step-by-step explanation:

Here, we want to evaluate the property illustrated

From what we can see, we have that each of the inner values are multiplied by the outside value

This is simply a display of distributivity

We can conclude that we have a right distributive property in place here

4 0
2 years ago
Other questions:
  • I need help ASAP THANK YOU
    6·2 answers
  • X = y - 3
    12·1 answer
  • What is the average rate of change from -3 to 0 of the function represented by the graph?
    10·1 answer
  • Can someone help with this please
    13·1 answer
  • Y varies directly with x and y = 12 when x =5 what is the value of y when x = 8
    15·1 answer
  • Is 11/16 &lt;, &gt; or = 0.688
    5·1 answer
  • Dustin says that 8 • -1 = 8 is a counter example that shows the following conditional statement is false. Is Dustin correct? Exp
    9·1 answer
  • The line graph below shows the profits of Cara's lemonade stand over the past four weeks. If her profits continue to increase at
    13·1 answer
  • A 5-meter roll of fabric cost $23.50. What is the unit price?
    15·1 answer
  • To join a Yoga club there is a $100 annual fee and a $5 fee for each class you attend. Identify each of the following:
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!