1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ira Lisetskai [31]
4 years ago
6

A store is having a sale on chocolate chips and walnuts. For 3 pounds of chocolate chips and 5 pounds of walnuts, the total cost

is $ 15 . For 12 pounds of chocolate chips and 2 pounds of walnuts, the total cost is $ 33 . Find the cost for each pound of chocolate chips and each pound of walnuts.
Mathematics
1 answer:
umka21 [38]4 years ago
6 0

c = cost per pound of chocolate chips

w = cost per pound of walnuts.

\bf \stackrel{\textit{3 lbs of "c"}}{3c}+\stackrel{\textit{5 lbs of "w"}}{5w}~~=~~\stackrel{\textit{costs}}{15} \\\\\\ \stackrel{\textit{12 lbs of "c"}}{12c}+\stackrel{\textit{2 lbs of "w"}}{2w}~~=~~\stackrel{\textit{costs}}{33} \end{cases}\qquad \impliedby \textit{let's use elimination} \\\\[-0.35em] ~\dotfill\\\\ \begin{array}{llccccccl} 3c+5w=15&\times (-4)\implies &-12c&+&-20w&=&-60\\ 12c+2w=33&&12c&+&2w&=&33\\ \cline{3-7}\\ &&0&&-18w&=&-27 \end{array}

\bf -18w=-27\implies w=\cfrac{-27}{-18}\implies \blacktriangleright w=\cfrac{3}{2} \blacktriangleleft \\\\\\ \stackrel{\textit{substituting on the 1st equation}}{3c+5\left(\cfrac{3}{2} \right)=15}\implies 3c+\cfrac{15}{2}=15 \implies \stackrel{\textit{multiplying both sides by }\stackrel{LCD}{2}}{2\left( 3c+\cfrac{15}{2} \right)=2(15)} \\\\\\ 6c+15=30\implies 6c=15\implies c=\cfrac{15}{6}\implies \blacktriangleright c=\cfrac{5}{2} \blacktriangleleft

You might be interested in
A picture frame is 18 inches long and 8 inches tall. It is 2 inches wide on all 4 side. What is the area of the picture frame?
Harrizon [31]
x=18-2\cdot2=18-4=14\ (in)\\\\y=8-2\cdot2=8-4=4\ (in)\\\\A=xy\to A=14\cdot4=56\ (in^2)

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is the following relation a function?<br> ху<br> 1 -2<br> 1-3<br> 2 1<br> 3 - 2<br> Yes<br> No
professor190 [17]

Answer:

no

Step-by-step explanation:

In order to be a function you should have one output for every input (or one y for every x). In this case there are multiple outputs for the number one which means the relationship isn't a function

4 0
3 years ago
F(x) = x + 2 when x = 10
murzikaleks [220]

Answer:

f(10) = 12

Step-by-step explanation:

f(x) = x + 2

Substitute x for 10.

f(10) = 10 + 2

f(10) = 12

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Right before a snow storm the hardware store sold
eduard

Answer:

4

Step-by-step explanation:

60/15=4

7 0
3 years ago
A rectangular lot is 145 yards long and 100 yards wide.
mr_godi [17]

Answer:

150 by 100

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • The sum of twice a number and seven is 13. Find the number.
    11·1 answer
  • ‘solve the inequality’<br> 42&gt;2-4g
    10·1 answer
  • Help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    10·2 answers
  • How do i find the scale factor on a graph?
    9·1 answer
  • Given that BD is the median of ▵ABC, and that ▵ABC is isosceles,
    6·1 answer
  • A package of 3 pairs of insulated gloves costs $23.97. What is the unit price of the pairs of gloves? ​
    11·2 answers
  • Which equation requires the multiplication property of equality to be solved?
    13·2 answers
  • Pl help it’s for a grade
    10·1 answer
  • One month, Diane worked 6 hours more than Elle. Together they worked 20 hours. How many hours did Diane work? How many hours did
    12·1 answer
  • Simplify by finding the product of the polynomials below. Then Identify the degree of your answer. When typing your answer use t
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!