1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zalisa [80]
3 years ago
14

Heidi has 6 pounds of tomatoes from her garden. She used 3/4 of all the tomatoes to make sauce and gave 2/3 of the rest of the t

omatoes to her neighbor. How much ounces of tomatoes did Heidi give her neighbor?
Mathematics
1 answer:
iren2701 [21]3 years ago
6 0

Answer:

She gives 16 ounces to her neighbor

Step-by-step explanation:

How much did you use to make sauce

6 * 3/4 = 18/4 =9/2 = 4.5  lbs

That leaves 6-4.5 = 1.5 lbs

She give 2/3 of this to her neighbor

1.5 * 2/3

Changing the decimal to a fraction

3/2 * 2/3 = 1

She gives 1  pound to her neighbor, but we want it in ounces

16 ounces equals 1 pound

She gives 16 ounces to her neighbor

You might be interested in
If 5 burgers and 4 orders of fries cost $30.76 and 8 burgers and 6 orders of fries cost $48.28, what is the cost of a burger and
padilas [110]

Step-by-step explanation:

5B+4F= $30.76

×3

15B+12F= $92.28

----------------------------

8B+6F= $48.28

×2

16B+12F= $96.56

----------------------------

Cost of one burger:

$97.56-$92.28= $4.28 (final ans)

Cost of one fries:

$30.76-5($4.28)= $9.36 (for 5 fries)

$9.36÷5= $1.87 (final ans)

3 0
2 years ago
The graph shows the relationship.....
Anna35 [415]

Answer:

Part A: That 6 pounds of rice costs $18

Part B: (1,3) represents the unit price

Part C: 4 pounds of rice, because $12/3 equals 4

Step-by-step explanation:

Part A: The first point, 6, is on the amount of rice axis and the second point, 18, is on the total cost axis.

Part B: The unit price means the price for just 1 of something, so if you go to 1 pound of rice on the graph, you see it's at 3 on the total cost axis. Which means that 1 pound of rice costs $3.

Part C: From Part B you know that 1 pound of rice equals $3. So if you spend $12, then you can divide that by $3 to see how many pounds of rice you bought. 12/3 equals 4, so you bought 4 pounds of rice. Or you can count by 3's until you get to 12: 3, 6, 9, 12. That's 4 times so that means you bought 4 pounds of rice.

5 0
2 years ago
Jennifer pays $12.50 a month for Amazon Prime and pays extra every time she rents a movie. One month she rented 1 movie and paid
Dafna1 [17]

Answer: y=5.25x+12.50

Step-by-step explanation:

The original 12.50 is how much she pays each month regardless of rented movies, it is the 0 value and doesn't change. Each rented movie costs 5.25 (17.75-12.50=5.25) and that value would be multiplied by the amount of movies she rents that month, and then added onto the original base value.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
The Medicare tax rate is 1.45% how much would be withheld form someone paycheck for Medicare with wages of $1,738 for that pay p
Tcecarenko [31]

Answer: \$25.201

Step-by-step explanation:

Given

The Medicare tax rate is 1.45%

The wages of a person is $1738

The amount which is withheld from the person paycheck is

\Rightarrow 1738\times 1.45\%\\\Rightarrow 1738\times 0.0145\\\Rightarrow \$25.201  

7 0
2 years ago
2/(x^2)=4/x+1<br>can any one solve this for me please
levacccp [35]
2/X^2=4/X+1                                   times by both denominators
2(x+1)=4(x^2)
2x+2=4x^2
4x^2-2x-2=0
(2x+1)(2x-2)=0
x=2x+1 or 2x-2
x=-1/2 or 1
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve for each missing side
    14·1 answer
  • Which choice is the most efficient first step to solve this set of equations?
    12·2 answers
  • You open your first savings account three months ago so far you have earned 9.80 and simple interest at an annual interest rate
    15·1 answer
  • Are all right? I tried and it didn't work.
    6·1 answer
  • Harris Interactive® conducted a poll of American adults in August of 2011 to study the use of online medical information. Of the
    8·1 answer
  • Find the slope given the points (3 2) and (4 7)
    7·1 answer
  • Which system of equations does the graph represent?
    15·1 answer
  • ¿Cuál (es) de las siguientes sumas es(son) iguales a 1? (todos los numeros despues de la coma tienen una linea abajo)
    11·1 answer
  • A large bag of marbles is 1/2 red,
    5·2 answers
  • Question
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!