Step-by-step explanation:
5B+4F= $30.76
×3
15B+12F= $92.28
----------------------------
8B+6F= $48.28
×2
16B+12F= $96.56
----------------------------
Cost of one burger:
$97.56-$92.28= $4.28 (final ans)
Cost of one fries:
$30.76-5($4.28)= $9.36 (for 5 fries)
$9.36÷5= $1.87 (final ans)
Answer:
Part A: That 6 pounds of rice costs $18
Part B: (1,3) represents the unit price
Part C: 4 pounds of rice, because $12/3 equals 4
Step-by-step explanation:
Part A: The first point, 6, is on the amount of rice axis and the second point, 18, is on the total cost axis.
Part B: The unit price means the price for just 1 of something, so if you go to 1 pound of rice on the graph, you see it's at 3 on the total cost axis. Which means that 1 pound of rice costs $3.
Part C: From Part B you know that 1 pound of rice equals $3. So if you spend $12, then you can divide that by $3 to see how many pounds of rice you bought. 12/3 equals 4, so you bought 4 pounds of rice. Or you can count by 3's until you get to 12: 3, 6, 9, 12. That's 4 times so that means you bought 4 pounds of rice.
Answer: y=5.25x+12.50
Step-by-step explanation:
The original 12.50 is how much she pays each month regardless of rented movies, it is the 0 value and doesn't change. Each rented movie costs 5.25 (17.75-12.50=5.25) and that value would be multiplied by the amount of movies she rents that month, and then added onto the original base value.
Answer: 
Step-by-step explanation:
Given
The Medicare tax rate is 1.45%
The wages of a person is $1738
The amount which is withheld from the person paycheck is
2/X^2=4/X+1 times by both denominators
2(x+1)=4(x^2)
2x+2=4x^2
4x^2-2x-2=0
(2x+1)(2x-2)=0
x=2x+1 or 2x-2
x=-1/2 or 1