1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andreev551 [17]
2 years ago
8

A package of 5 pairs of insulated gloves costs ?$31.45. What is the unit price of the pairs of gloves??

Mathematics
2 answers:
Eduardwww [97]2 years ago
6 0
31.45/5= 6.29 each is the answer
zhannawk [14.2K]2 years ago
4 0
31.45/5= 6.29 each is the answer
You might be interested in
Which set of ordered pairs represents y as a function of x2
Korolek [52]

Answer:

(1, 2), (2, -3), (3, 4), (4, -5)

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Identify the correct logical reason for the next step in solving this equation
Musya8 [376]

Answer:

Distributive property of equality

Step-by-step explanation:

The first thing to do in an equation is to distribute.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the value of the expression (81 1/4) ^4
Mama L [17]

the answer is 43580627.44 according to my calculations!

8 0
3 years ago
What is the correct factorization of 6x^2 -2x -20?<br> Please get correct!
Snezhnost [94]

→ 6x² - 2x - 20

→ 6x² + 10x - 12x - 20

→ x(6x + 10 ) - 2 (6x + 10)

→ (6x + 10) (x - 2) .

for

6x - 10 = 0

6x = 10

{x\:=\:\frac{5}{3}}\\

for x - 2

x = 2

4 0
1 year ago
1
s2008m [1.1K]
84 blue marbles.
Steps:
1) Use the 3:7 ratio
2) Since there are 36 red marbles, you should know to multiply the ratio by 12.
3) Multiply 7 by 12 (7x12=84)
3 0
2 years ago
Other questions:
  • Subtract 6x+3 from 4x-8
    9·1 answer
  • Tina had $40. She spent 1/4 of her money on a new purse. She paid her mother$5 she borrowed she spent $5.75 on hair ribbons. How
    13·1 answer
  • Pleaseeeee helpppp!!!
    5·1 answer
  • the cost to park a car in a parking lot is $3.45 per hour maleek parked his car for 4 hours on Monday 3 hours on Tuesday and 2 h
    6·1 answer
  • Liam rented a pedal board for 5.5 hours and paid a total of $93.75. What is an equation in point-slope form that
    8·1 answer
  • A system of linear equations has been graphed in the diagram. Determine a reasonable solution for the system of equations.
    5·1 answer
  • HELP I NEED HELP ASAP HELP I NEED HELP ASAP HELP I NEED HELP ASAP HELP I NEED HELP ASAP
    6·1 answer
  • Select the equation that is equivalent to the equation y-3 = 2(x + 5).
    5·1 answer
  • Plz help a bestie out plzzz (puppy eyes)
    6·2 answers
  • According to the 2010 census data, the population of Texas was about 25,000,000 people. The land area of Texas is about 260,000
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!