Answer:
2x − 3y = 9 2 x - 3 y = 9 The slope-intercept form is y = mx+ b y = m x + b, where m m is the slope and b b is the y-intercept. y = mx +b y = m x + b Rewrite in slope-intercept form.
Step-by-step explanation:
answer is y = 2/3x-3
I think the answer would be 81.60
Multiply the variable k times 4 would give you 4k.
Then cross multiply 14x8 = 112
Therefore, you would have 4k = 112.
Divide 112 by 4 to get your answer!
Answer:
D. $0.05
Step-by-step explanation:
Don't worry! I'll help you through it.
So we just have to find the unit rate (price) per apple.
$4 divided by 5lbs bag = $0.80 so, The 1st bag is $0.80 an apple.
$6 bag divided by 8lb = $0.75 an apple.
Now, simply subtract
0.80
-0.75
0.05
So your answer is D, $0.05
Have a great day!
~PumpkinSpice1