1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ycow [4]
3 years ago
11

When Andrei surveyed 36 random seventh-grade students in the lunchroom, he found that 7 out of 9 would like to try or have

Mathematics
1 answer:
Alex73 [517]3 years ago
7 0

Answer:

About 630 seventh-grade students would like to snorkel

Step-by-step explanation:

if you do

7/9 x 90 equals 630/810 total students

You might be interested in
Can someone please help me <br>a<br>show your work please ​
sertanlavr [38]

Answer:

x= 3

Step-by-step explanation:

19x-5=7+15x

19x-15x=7+5

4x=12

x=12/4

x=3

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP!!<br><br> which graph represents the function f(x) = -|x| - 2
Nonamiya [84]

Answer:

The graph on the far right

Step-by-step explanation:

The negative in front of the absolute value indicates that the parent function |x| has been reflected over the x-axis and points downwards. The negative 2 being added to this portion shows that there has been a vertical shift of two units downwards as well. Therefore, the graph on the far right is the correct graph.

4 0
2 years ago
a cell phone plan offers 250 minutes each month for 15.00 dollars per month. what is the cost per minute when a person uses all
Nezavi [6.7K]
It costs 0.06 cents each minute.

Explanation : $15/250 minutes = $0.06
4 0
3 years ago
A large pizza at palanizo pizzeria costs 6.80$ plus 0.90$ for each topping. The cost of a large cheese pizza at guido’s pizza is
r-ruslan [8.4K]

we are going to create a table in excel and we will assign different values ​​of topping to know when the price is equal in both pizzerias

 

see the attached figure

 

the answer is

5 toppings from palanzio’s pizzeria

6 toppings from guido’s pizza

cost palanzio’s pizzeria----> 6.80+0.90*5-----> $11.30

cost <span>guido’s pizza------> 7.40+0.65*6----------> $11.30</span>

 

5 0
3 years ago
A van travels at a constant speed of x km/hr over a distance of 45km/hr. If the van increases its speed by 4km/h, it will be abl
harkovskaia [24]
Speed = Distance/Time. Let speed be V, distance D and time T

a)Given: D₁ =45km, V₁=x km/h 
V₁=D₁/T
V₁=45/T OR T= 45/V₁

b) Given : D₂ =48 km and V₂ = V₁ + 4 km/h
V₂ = 48/T, but V₂ = V₁+4, then:

V₁+4 = 48/T OR  T=48/(V₁+4). Since Time is same, then we can write:
45/V₁ =48/(V₁+4), solve for V₁:
45V₁ + 180 = 48V₁

3V₁ =180 and V₁ = x = 60 km/h
8 0
2 years ago
Other questions:
  • Please help I need both company A and B!!!!
    8·2 answers
  • The lengths of the three sides of a right triangle are 25,15,20. Which equation correctly expresses the relationship between the
    10·1 answer
  • Dan paid the grocery bill of $76.45 with $100. Mistakenly the cashier gave Dan only $13.55 in change. How much more does the cas
    8·2 answers
  • If you roll six sided dice what are the odds of rolling doubles
    8·1 answer
  • Solve for . 5w-26=-4(w-7) Simplify your answer as much as possible. PLZ HELP
    14·1 answer
  • 3n-(2 + n) plz this is a big grade
    12·1 answer
  • Peanuts cost $12.00 for 2.5 pounds.How much for 1 pound
    14·2 answers
  • Which of the following sets of numbers could represent the three sides of a
    7·1 answer
  • The table represents an exponential function.
    13·1 answer
  • What is the opposite of 19 4/3 ? <br><br>​
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!