1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bezimeni [28]
3 years ago
7

Write the expression in simplest form: 5n - 6 + n - 1

Mathematics
1 answer:
nata0808 [166]3 years ago
4 0
To write this equation in simplest form, we simply need to combine all like terms. The like terms in this particular expression are the terms with an n-variable and the terms with no variable. So we can combine them to simplify our expression.

5n - 6 + n - 1

First step, we can reorder our terms so that like terms are near each other

5n + n - 6 - 1

Now we can combine easily

(5n + n) - (6 - 1)

6n - 5

And that is your simplified expression.

5n - 6 + n - 1 in simplest form is 6n - 5.
Hope that helped! =)
You might be interested in
In art class, Arthur has created a triangle painting 1/5 of his painting is purple. He decided he wants to Paint 4/8 of the purp
babymother [125]

\frac{1}{10} part of the whole painting is gold colored.

<u>Solution:</u>

Given that , In art class, Arthur has created a triangle painting \frac{1}{5} of his painting is purple.  

He decided he wants to Paint \frac{4}{8} of the purple area gold  

We have to find what fraction of the whole painting will be painting?  

Now, \frac{1}{5} part of whole painting is purple

And, \frac{4}{8} part of the purple area is gold ⇒ \frac{4}{8} part of the \frac{1}{5} part of whole painting is gold

\text { Then, fraction of gold color }=\frac{4}{8} \times \frac{1}{5}=\frac{1}{2} \times \frac{1}{5}=\frac{1}{10}

Hence, \frac{1}{10} part of the whole painting is gold colored.

4 0
3 years ago
The slope of the line below is -1/7. Write a point-slope equation of the line using the coordinates of the labeled point ( 3, 3)
Varvara68 [4.7K]
Y - 3 = -1/7(x - 3)

answer is B.

hope it helps
8 0
3 years ago
Unit rate of $42 for 3 books
HACTEHA [7]
I think it would be $14 per book
3 0
3 years ago
HELP ME 100 POINTS PLEASE BRAINIEST IF CORRECT!!!!!
Hitman42 [59]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
First person to answer the question correctly will get voted brainiest! PLEASE
givi [52]

Step-by-step explanation:

$ 3750  = truck rental;   $125 per ton of sugar transported

 

C is cost;  S is number of tons transported

 

Equation relating C to S would be a linear equation like y = mx + b

 

C = 125S + $3750

 

This equation would be graphed in the first quadrant only

 

you would start with your y-intercept at (0, 3750)

 

As x increases by 1, your y increases by 125 yielding these points:

 

(1, 3875)  (2, 4000)  (3, 4125)  etc.  

 

This shows that for each increase by one ton of sugar, the cost goes up $125

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The eurasian plate travels the slowest, at about 0.7 cm/y. How long would it take the plate to travel 3 cm?
    5·1 answer
  • Two sides of a triangle measure 5in. And 12in. Which could be the length of the third side ?
    12·1 answer
  • Fall -
    7·1 answer
  • Thank you for helping
    8·1 answer
  • Which statement is true? HELP!
    7·1 answer
  • What percent of 75 is 10? Which of the following choices can be used to solve this problem?
    15·2 answers
  • inez collects data from 30 students about the number of pets they have.she find the mean number of pets and determines that the
    6·1 answer
  • 23 x 536 * Your answer​
    15·1 answer
  • Translate (1, -2) up 1 unit.
    10·2 answers
  • What is <br><br> (n+8) + (n−12)
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!