1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
murzikaleks [220]
3 years ago
11

If Michelle spends $1.60 for lunch and $.80 for snacks each day, how much does she spend in 5 days? Use the distributive propert

y.
Mathematics
1 answer:
V125BC [204]3 years ago
8 0
5(1.60+0.80)
(8+4)
12
Therefore Michelle spends 12 dollars in 5 days
You might be interested in
ASAP Which of the following has 5.1012 in written form?
dexar [7]
I think the answer is C
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
17. Which of the following transformations does NOT preserve congruence?
abruzzese [7]

Answer:

Sir you need to put more Explannation in it because i cant figure it out properly

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the slope of the line<br>​
charle [14.2K]

Answer:

The slope is -1/1 or just -1.

(When you need to plot the slope, you use -1/1 to use the strategy Rise/Run or Rise over Run.

If you look at the point (-3,1) From that point, you go down -1 and you run to the side for a positive 1.

Once you do that you'll land at (-2,0) and you can keep on repeating this and you'll see that it lands on the points on the line.

Hope this helps! Please feel free to ask any questions if needed! :)

4 0
3 years ago
(2k+11)<br> 131°<br> What is the value of k
Triss [41]
The value of k is 60


131 - 11 = 120
120/2 = 60

hope this helped !
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Tara has 39 red pens she has to get 125 pens how many more pens does she need?
Crank

Answer: She needs 86 more pens

Step-by-step explanation: She starts off with 39 pens and she needs to get to 125 so you would subtract 39 from 125 and you would find the answer to how many more she needs.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • achel bought 12 rolls of packing tape and paid a total of $33.60. Kevin also bought rolls of packing tape. The table shows the t
    5·2 answers
  • Please help me with this geometry problem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    14·1 answer
  • A tree casts a shadow 8ft long. A 6-ft man casts a shadow 4 ft long. The triangle formed by the tree and its shadow is similar t
    13·1 answer
  • Help ASAP!!!!! ;))) tyyy
    14·1 answer
  • Please hurry!! Which statement is true regarding the functions
    11·1 answer
  • Marta spends $15.98 for 2 pounds of pecan halves. What is the unit price?
    6·2 answers
  • Can someone please explain
    10·1 answer
  • Name each angle in as many different ways as possible.<br><br> Please Help
    5·1 answer
  • On average 113,204 aluminum cans are recycled in a minute. Approximately how many cans will be recycled in 16 days? (Express you
    15·1 answer
  • What is the value of x? enter your answer in the box. x =
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!