1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
TiliK225 [7]
3 years ago
15

A data set consists of the following data points:

Mathematics
1 answer:
vfiekz [6]3 years ago
8 0
Since the slope of the line is already given, by plotting the three points and drawing a best fit line using the given slope and extending the line to hit the x-axis, the y-intercept can be determined. Line-fitting tools can also be used; common scientific calculators have that feature.
So, the answer is D. 16
You might be interested in
You have a hat containing 8 red chips, 4 green chips, 5 yellow chips, and 3 white chips. Find the following probabilities and wr
e-lub [12.9K]

Step-by-step explanation:

There are 20 chips in total.

P(red) = 8/20 = 2/5

P(not green) = 16/20 = 4/5

P(yellow or green) = 9/20

3 0
2 years ago
Would really appreciate if u could help me with all letters but even a few are great! Thanks (the graph is hard to explain so i
defon
Part A

The equation is b = 36*a or simply b = 36a

We take the size of the farm 'a' and multiply it by 36 to get the number of bushels of corn 'b'.

-----------------------------------

Part B

The 36 means there are 36 times more bushels of corn compared to the size of the farm in acres

For example, if the size is 2 acres then 
b = 36*a
b = 36*2
b = 72
yielding 72 bushels of corn

-----------------------------------

Part C

Along the first row you should have: 25 and 30 in the missing blanks (over 900 and 1080 respectively)

You find this by dividing the value of b over 36
eg: b/36 = 900/36 = 25

-------

Then along the bottom row you should have the following for the blanks: 0, 360, 1800

These values are found by multiplying the 'a' value by 36
eg: if a = 10 then b = 36*a = 36*10 = 360

-----------------------------------

Part D

Plot any two points you want from the table back in part C
So plot say (0,0) and (10,360). Then draw a straight line through those two points.

-----------------------------------

Part E

The point (30,1080) means a = 30 and b = 1080
So if the farm is 30 acres, then it can produce 1080 bushels of corn

Notice how
b = 36*a
b = 36*30 <<-- replace 'a' with 30
b = 180
And how this matches up with the fourth column of the table in part C. So you can use this part to get a hint of how to fill out the table (or at least know what one column looks like)


8 0
3 years ago
Pira drives 825 miles to California. The trip takes him 17 hours. He uses 38 gallons of gas on the trip, which costs him $125. F
Lunna [17]

Speed = Distance /  time:

Speed = 825 miles / 17 hours

Speed = 48.529 miles per hour. (Round the answer as needed).


Gas mileage = miles traveled  / gallons used

Gas mileage = 825 miles / 38 gallons = 21.71 miles per gallon (Round answer as needed).


Unit rate of gas = Total money spend /  gallons bought:

Unit rate of gas = $125 / 38 gallons = $3.289 per gallon.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
What’s the volume of a cylinder with a base of 25 and height of 6
Anastasy [175]
Approximately 2945.24 units
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
What percent of 20 is 40?<br> A 50%<br> B 75%<br> C 100%<br> D 200%
svet-max [94.6K]

It was

40 is 200% of 20

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Which operation should be performed first according to the order of operations? 21 – 5 + 24 ÷ 3 + 90 • 4 A. 21 – 5 B. 5 + 24 C.
    11·2 answers
  • Y and x have a proportional relationship, and y = 12 when x = 5. What is the value of y when x = 8?
    15·1 answer
  • I need help on 10 13 16
    14·1 answer
  • What is the vertex of the parabola graphed below?
    14·2 answers
  • $128.79 watch; 30% discount
    15·2 answers
  • At the Reyers family reunion, McKenzie noticed that the number of people attending could be divided into three equal groups. She
    10·1 answer
  • Hill in the blank: Type your answer in the box and then clichWhat is the value of n?144eAnswer:
    12·1 answer
  • Choose the equation that represents a line that passes through points (-1, 2) and (3, 1).
    12·2 answers
  • This is hard for me I need help or my mom is going to be
    5·1 answer
  • −3x^2−4x+7 answer this problem please - algebra - factoring
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!