Step-by-step explanation:
There are 20 chips in total.
P(red) = 8/20 = 2/5
P(not green) = 16/20 = 4/5
P(yellow or green) = 9/20
Part A
The equation is b = 36*a or simply b = 36a
We take the size of the farm 'a' and multiply it by 36 to get the number of bushels of corn 'b'.
-----------------------------------
Part B
The 36 means there are 36 times more bushels of corn compared to the size of the farm in acres
For example, if the size is 2 acres then
b = 36*a
b = 36*2
b = 72
yielding 72 bushels of corn
-----------------------------------
Part C
Along the first row you should have: 25 and 30 in the missing blanks (over 900 and 1080 respectively)
You find this by dividing the value of b over 36
eg: b/36 = 900/36 = 25
-------
Then along the bottom row you should have the following for the blanks: 0, 360, 1800
These values are found by multiplying the 'a' value by 36
eg: if a = 10 then b = 36*a = 36*10 = 360
-----------------------------------
Part D
Plot any two points you want from the table back in part C
So plot say (0,0) and (10,360). Then draw a straight line through those two points.
-----------------------------------
Part E
The point (30,1080) means a = 30 and b = 1080
So if the farm is 30 acres, then it can produce 1080 bushels of corn
Notice how
b = 36*a
b = 36*30 <<-- replace 'a' with 30
b = 180
And how this matches up with the fourth column of the table in part C. So you can use this part to get a hint of how to fill out the table (or at least know what one column looks like)
Speed = Distance / time:
Speed = 825 miles / 17 hours
Speed = 48.529 miles per hour. (Round the answer as needed).
Gas mileage = miles traveled / gallons used
Gas mileage = 825 miles / 38 gallons = 21.71 miles per gallon (Round answer as needed).
Unit rate of gas = Total money spend / gallons bought:
Unit rate of gas = $125 / 38 gallons = $3.289 per gallon.
Approximately 2945.24 units