Taylin buys 5 ounces of tea leaves for $2.35. At this rate, how much money does she need to buy 12 ounces of tea leaves? (second
part) how would you work be different if you were asked how many ounces of tea leaves Taylin could buy with $10?
2 answers:
Answer:
see below
Step-by-step explanation:
We can determine how much 12 ounces cost by using ratios
5 ounces 12 ounces
-------------- = -------------------
2.35 x
Using cross products
5x = 12*2.35
5x = 28.2
Divide each side by 5
5x/5 = 28.2/5
x =5.64
If she has 10 dollars
5 ounces y ounces
-------------- = -------------------
2.35 10
5*10 = 2.35y
50 = 2.35y
Divide each side by 2.35
50/2.35 = 2.35y/2.35
21.27659574 =y
She can buy 21.3 ounces
Answer:
$5.64; 21.3 ounces
Step-by-step explanation:
ounces : $
5 : 2.35
1 : X
X: the rate $ per ounce
1/5 = x/2.35
X = 0.47
a) 12 × 0.47 = 5.64
b) 0.47 = 10/n
n = 10/0.47
n = 21.2765957447
You might be interested in
Answer:
2x(x - 4)
Step-by-step explanation:

The first statement is true.
The second statement is false.
The third statement is true.
Answer:
160/100=1.6
Step-by-step explanation:
Answer:
[90]
Step-by-step explanation: