1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elena-2011 [213]
2 years ago
15

PLEASE HELP!! I don't really know how to solve this.

Mathematics
1 answer:
Yakvenalex [24]2 years ago
4 0

Answer:

x=13

y=14

Step-by-step explanation:

We know that angle JNK is equal to angle MNL. We also know that angle JNK and angle KNL are supplementary.

Knowing this, we can write two equations: 4x-1=3y+9 and (4x-1)+(2x+6y+19)=180. We can solve for y in the first equation. Subtracting 9 from both sides gives us 4x-10=3y. Dividing both sides by 3 gives us \frac{4x-10}{3} =y.

We can plug that in to the second equation to get (4x-1)+(2x+6(\frac{4x-10}{3} )+19)=180. Expanding the second parenthesis, we get 2x+8x-20+19 which equals (10x-1). We now have (4x-1)+(10x-1)=180. Expanding gives us 14x-2=180. Adding 2 to both sides gives us 14x = 182. Dividing both sides by 14 gives us x=13.

We can now plug 13 into the above equation to solve for y. y= \frac{4*13-10}{3} Solving that gives you y=14.

You might be interested in
Compute the total cost of the meal to the nearest cent: meal costs $24.62 plus 6% tax and 15% tip.​
matrenka [14]

The total cost of the meal is $30.02

Step-by-step explanation:

Given,

Cost of meal = $24.62

Tax = 6%

Tax amount = 6% of cost of meal

Tax\ amount=\frac{6}{100}*24.62\\Tax\ amount=\frac{147.72}{100}\\Tax\ amount=\$1.48

Cost after sales tax = 24.62+1.48 = $26.10

Tip = 15%

Tip amount = 15% of cost after sales tax

Tip\ amount=\frac{15}{100}*26.10\\\\Tip\ amount=\frac{391.5}{100}\\Tip\ amount=\$3.92

Total cost of meal = Cost after sales tax + Tip amount

Total cost of meal = 26.10+3.92 = $30.02

The total cost of the meal is $30.02

Keywords: percentage, sales tax

Learn more about percentages at:

  • brainly.com/question/13087541
  • brainly.com/question/13096411

#LearnwithBrainly

7 0
2 years ago
Give the probability that the spinner shown would land on the indicated color:1) black
mel-nik [20]
There is not enough information to answer :(
5 0
3 years ago
Paulo works at the United Nations. He researched what percent of the world's population lives on each continent. He surveys a sa
Fofino [41]

Answer:

confidence interval using a  two sample t test between percents

Step-by-step explanation:

confidence interval using a  two sample t test between percents This can be used to compare percentages drawn from two independent samples in this case employees. It is used to compare two sub groups from a single sample example the population on the planet

5 0
2 years ago
Determine if they following is systems of equations?<br> y = 3x + 2<br> y = 7x -10
sergij07 [2.7K]

Answer:

Yes it is.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
A supply company manufactures copy machines. The unit cost C (the cost in dollars to make each copy machine) depends on the numb
ArbitrLikvidat [17]

Answer:

  $9327

Step-by-step explanation:

Apparently, the cost function is supposed to be ...

  C(x) = 0.4x^2 -112x +17167

This can be rewritten to vertex form as ...

  C(x) = 0.4(x^2 -280) +17167

  C(x) = 0.4(x -140)^2 +17167 -0.4(19600)

  C(x) = 0.4(x -140)^2 +9327

The vertex of the cost function is ...

  (x, C(x)) = (140, 9327)

The minimum unit cost is $9327.

_____

<em>Comment on the question</em>

You found the number of units that result in minimum cost (140 units), but you have to evaluate C(140) to find the minimum unit cost.

8 0
2 years ago
Other questions:
  • 96
    5·1 answer
  • Can someone pls help me on this ASAP
    5·1 answer
  • Which number sentence below is not correct?
    7·2 answers
  • Sophia bought 2 jars of pickles for $65. What is the unit price?
    12·1 answer
  • I’ve done this before,I’m in 7th rn but I forgot how to do this
    14·2 answers
  • Pls help!!!!! <br> PS:its not 50,20,10,30,60,90,180,5,2, or 11
    8·1 answer
  • PLEASE ANSWER!!!<br> 7.89 x 9.87
    15·2 answers
  • Which algebraic expression is equivalent to the expression below? (6x + 13) + 6
    11·1 answer
  • Which unit rate corresponds to the proportional relationship shown in the graph
    7·2 answers
  • This man spent 3 years building a Lego replica of the USS Missouri. The real USS Missouri stands at about 888 feet long. The sca
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!