1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hjlf
2 years ago
6

(short answers plzz)

Mathematics
1 answer:
pickupchik [31]2 years ago
4 0

Answer:

1) quadrants 1 and 3

2) quadrants 2 and 4

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Sophia exchanged 1,000 US dollars for the south African currency. the exchange rate was 7.15 rand to $1.00.
mel-nik [20]
1 / 7.15 = 1000 / x......$ 1 to 7.15 rand = $ 1000 to x rand
cross multiply because this is a proportion
(1)(x) = (7.15)(1000)
x = 7150 <=== Sophia got 7150 rand
5 0
3 years ago
Question 6(Multiple Choice Worth 5 points)
9966 [12]
Question 6: $38.82
question 7: t=5w
question 8: which blood type does the leaf number of people have
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
A line passes through the point ( 4, 19 ) and ( 9, 24 ) write a liner function in the form y=Mx + b for this line.
sweet-ann [11.9K]

Answer:

y=x+15

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help ASAP!!!!!
ra1l [238]
These tables have infinitely many values, but the simplest ones would be:
a) x|y
    3|5
    6|10
    9|15

b) x|y
    2|1
    4|2
    6|3

Your graph for c would look like the attached picture

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Evaluate this function: For f(x) = -2x + 9, find f(5)
saul85 [17]

f(5) is -1

Step-by-step explanation:

  • Step 1: Given f(x) = -2x + 9, find f(5)

f(5) = -2 × 5 + 9 = -10 + 9 = -1

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve for x please and thank you
    11·1 answer
  • Lines p and q are parallel.
    15·1 answer
  • A red light blinks every 12 seconds and a blue light blinks every 9 seconds. When will both lights blink at the same time?
    15·1 answer
  • A woman bought 70 Cubes<br>of Sugar and Sold 25% of<br>them.<br>How many Cubes is she<br>Left with?​
    11·2 answers
  • In the function y = 10.00x + 35, y represents the cost of cabin lodging per occupant and x represents the number of occupants. H
    9·1 answer
  • 80 decreased by 3 times a number is 56 what’s the number
    13·2 answers
  • Find the constant of proportionality for the table and write in the form y = kx.
    10·2 answers
  • The ratio of cheese burger lunch orders to
    9·1 answer
  • A player chooses one of the numbers 1 through 4. After the choice has been made, two regular four-sided (tetrahedral) dice are r
    7·1 answer
  • A 6-pack of batteries cost $10.50.what is the unit price
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!