1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
malfutka [58]
3 years ago
13

PART A: At the bakery, the daily ratio of cookie sales to donut sales is 4 to 3. Cookies and donuts cost the same amount. If the

bakery earned $375.00 on Tuesday from the sale of cookies, write a proportion that could be used to find the amount of money that came from the sale of donuts on Tuesday. ?
Mathematics
1 answer:
BabaBlast [244]3 years ago
4 0
Their ratio would be: Cookie / Donut = 4/3
Let, the amount of money earned from Donut = x
It would be: 4/3 = 375 / x
x = 375/4 * 3
x = 1125/4
x = 281.25

In short, Your Answer would be $281.25

Hope this helps!
You might be interested in
2d + 1 = 9<br><br> so d = what
weeeeeb [17]

Answer:

d is 4 :))

hope that helped

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A jet's engine takes in 20 kilograms of air per second. The air is compressed, heated, and
Vladimir79 [104]

Answer:

anwser -10000 n

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Erin's water bottle holds 600 ml of water.dylans water bottle holds 1 l of water. whose water bottle has the greater capacity?ho
Lapatulllka [165]
Dylans water bottle is greater by 400 ml
4 0
3 years ago
Which explanation uses the number line to show 5 + (-5) =0
Ray Of Light [21]

Answer:

+5 is right and - 5 is left

Step-by-step explanation:

I. If 5 + (-5) = 0

  then 5 - 5 = 0

  If 5 is on the right side

   then -5 is on the left side

3 0
3 years ago
Solve. -5 3/4-3 1/2=?
g100num [7]

Answer: -9 1/4.

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Other questions:
  • A pinwheel design for a quilt is shown at the right. Each square of the design has a side length of 3 inches. May someone help m
    6·1 answer
  • Dominique used the inequality below to find the maximum number of sweatshirts she could purchase with her savings.
    12·1 answer
  • A grocery store sells milk for $1.28 per 64 ounces. What is the price per ounce?
    13·1 answer
  • Decimal form of 92/125
    14·2 answers
  • What is the answer for this one ?1
    5·1 answer
  • What percent of x is y <br>Please Help!
    7·1 answer
  • Solve mixture problems. George wishes to increase the percent of acid in 50m / of a 15% acid solution in water to 25% acid, how
    9·1 answer
  • If f (x) = x² – 3, then find f (8) =
    14·1 answer
  • Ņ<br> Wy+4) - y = 6 is a quadratic equation.<br> O True<br> False
    15·1 answer
  • Will give brainliest need help asap! pls :)
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!