1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ludmilkaskok [199]
3 years ago
9

Fourteen students are surveyed about their favorite color. Four students choose green, two choose black, five choose orange, one

chooses gray, and two choose blue. If 28 different students are surveyed, predict how many of the students will pick blue as their favorite color using the results from the survey.
Mathematics
2 answers:
Leya [2.2K]3 years ago
7 0

Answer:

Its 4 students that will pick blue

hammer [34]3 years ago
6 0

4 students will pick blue.

You might be interested in
Who should fill out the W-2 form?
denpristay [2]
The taxpayer’s employer fills out the forms because they have the info you need these to turn in your taxes and if your jod is anything like mine they wait last minute to send them out 
7 0
3 years ago
Let f(x) = twenty four over the quantity of 3 x minus two.Find f(−2). (1 point) Group of answer choices −6 −3 3 6
S_A_V [24]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

<u>   24   </u> =

 3x-2

<u>    24     </u>=

 3(2)-2

<u>    24    </u>=

  6-2

<u>   24   </u>=

   4

6

8 0
4 years ago
Read 2 more answers
What is 3/5 divided by 1/2 using the keep change flip method
goblinko [34]

Answer:

6/5

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Need help with this question ​
Hatshy [7]

Answer:

1. He added 5 instead of subtracted 5.

2. He should have subtracted 5.

3. 2 2/3

Step-by-step explanation:

3x+5=13

subtract 5 to both sides 3x=8

divide both sides by 3 x=8/3 or 2 2/3

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 16-ounce package of frozen vegetables costs $2.10. How much would you expect a 12-ounce package to cost?
statuscvo [17]
Hi!

We need to find the cost per ounce. 
2.10/16 = 0.13125

It costs 0.13125 per ounce. 

Now find the cost of 12 ounces. 
12 * 0.13125 = $1.58

The answer is $1.58

Hope this helps! :)
-Peredhel
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the vaule of the function y=1.3x+23 when x=-7<br><br><br>i need helppp i have intill 11:30
    10·1 answer
  • I NEED HELP
    8·2 answers
  • For every person who has the flu there are 6 people who have only flu like symptoms if a doctor sees 40 patients determine appro
    15·2 answers
  • I need a little bit of halp plzzzz!!! a bag of pennies weighs 5.1 kilograms. Each penny weighs 2.5 grams. About how many pennies
    11·1 answer
  • What is the slope of the line shown?<br> Please answer ASAP. Thank you.
    5·2 answers
  • The height of the tide over time is shown on the graph. Which of the following equations can be used to reasonably model the dat
    13·2 answers
  • 4x+12<br> 8x-<br> 4(x+3)<br> 412x+y)
    9·1 answer
  • Help pls I'll give 25 points
    5·1 answer
  • H(x) = 18.75 - 4.53x What is the value of h(−11)?
    12·1 answer
  • 2+2<br><br> (lol so easy xD)
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!