1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ivann1987 [24]
2 years ago
9

A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes $7.75 for 2.5 pounds of broccoli and $2.45 for 2.5 pounds of pears. What is the

unit price of each item she bought
Mathematics
1 answer:
joja [24]2 years ago
4 0

Potatoes: $2.52 / 4.5lbs = $0.56 / lb.

Broccoli: $7.75 / 2.5lbs = $3.1 / lb

Pears: $2.45 / 2.5lbs = $0.98 / lb

You might be interested in
Use a calculator to find the trigonometric ratio to four decima place tan 23​
Aneli [31]

Answer:

=0.4245 (4dp)

Step-by-step explanation:

tan(23)=0.4244748162

=0.4245 (4dp)

I hope this helps!

4 0
3 years ago
Sort the cities from closest to farthest from sea level.<br> Please help me
dimaraw [331]
I think
J,BB,S

(I shortened name to letter)
5 0
3 years ago
Help SOS Help SOS<br><br> I Dont Know The Answer
olasank [31]

Answer:

7:8

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Complete the problem to represent the situation given by the equation 0.40e + 10 + 15 = 0.20e + 5 + 25. At one store a trophy co
olganol [36]

Answer: The number of letters that must be engraved for the costs to be the same is 125.

Step-by-step explanation:

Since we have given that

0.4e+10+15=0.20e+5+25

We need to find the number of letters.

0.4e+25=0.2e+30\\\\0.4e-0.2e=30-25\\\\0.2e=25\\\\e=\dfrac{25}{0.2}\\\\e=125

Hence, the number of letters that must be engraved for the costs to be the same is 125.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Anyone know this if u do pls help and have a nice day
muminat
Because for input=-2 there are more than one outputs. It means the this is not a function and it’s impossible to find a rule.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • How would you solve #2 and #3?
    12·1 answer
  • Which relationship between x and y in the equation shows a proportional relationship y=12x y=12/x y=2x+6 y=x/2+3
    5·1 answer
  • F(x)=4x+13 and g(x)=10x-2,solve for (f+g)(x)
    14·1 answer
  • How many 5 1/4 ounce glasses can be completely filled from a 33 1/2 ounce container of juice?
    12·1 answer
  • Simplify 12,176 divided by 24
    5·1 answer
  • ABCD is a trapezoid. segment AB = 1 cm and segment CD = 5 cm, and the area = 7.5 cm2. What is the altitude of the trapezoid?
    15·2 answers
  • What is the slope of the line?
    10·1 answer
  • Jonah buys a television that costs $445. Sales tax in his state is 7 percent. Which of the following expressions represent the a
    5·1 answer
  • What is the vertex of the following function? f(x) = 2(x+8)^2 - 2
    10·1 answer
  • Olve the following proportion.<br> x-1<br> 5<br> x-1<br> 2<br> x = [?]<br> =
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!