1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ivann1987 [24]
3 years ago
9

A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes $7.75 for 2.5 pounds of broccoli and $2.45 for 2.5 pounds of pears. What is the

unit price of each item she bought
Mathematics
1 answer:
joja [24]3 years ago
4 0

Potatoes: $2.52 / 4.5lbs = $0.56 / lb.

Broccoli: $7.75 / 2.5lbs = $3.1 / lb

Pears: $2.45 / 2.5lbs = $0.98 / lb

You might be interested in
Which will result in a perfect square trinomial (3x-5) (-3x-5)?
makvit [3.9K]

Answer:

-9x² + 25

Step-by-step explanation:

To solve, use FOIL. FOIL:

First

Outside

Inside

Last

Solve "First":

(3x)(-3x) = -9x²

Solve "Outside":

(3x)(-5) = -15x

Solve "Inside":

(-5)(-3x) = +15x

Solve "Last":

(-5)(-5) = +25

Combine like terms:

-9x² - 15x + 15x + 25

-9x² (-15x + 15x) + 25

-9x² + 25

-9x² + 25 is your answer.

~

8 0
3 years ago
Lauren's scores on her math tests are, 93, 91, 98, 100, 95, 92 , and 96. What score could Lauren get on he next math test so tha
Ugo [173]
First you need to find the mean & median:
mean:
93 + 91 + 98 + 100 + 95 + 92 + 96 = 665
665 / 7 = 95
median:
<u>91</u>, <em>92</em>, <u>93</u>, 95, <u>96</u>, <em>98</em>, <u>100</u>
95

Because the mean and median are the same, her next test score should be 95. The average of the current average and 95 (her next test score) is 95, so that will remain the same. If you add 95 to the median list,the median will still be 95. The same goes for the mean.Her next test score should be 95.
7 0
3 years ago
How do I construct angle XYZ with a measure of 2 times the measure of angle ABC
Serjik [45]
I can’t understand why everyone complicates this question. It can be easily solved by similar triangles.


In this png, we have something to make sure.

∠B=∠DAB
∠
B
=
∠
D
A
B
(Yes, dab)

This also means AD=BD
A
D
=
B
D
.

This is our basic construction of D, which is going to help us.

∠ADC=∠DAB+∠B=2∠B=∠CAB
∠
A
D
C
=
∠
D
A
B
+
∠
B
=
2
∠
B
=
∠
C
A
B

∠CAD=∠CAB−∠DAB=∠B
∠
C
A
D
=
∠
C
A
B
−
∠
D
A
B
=
∠
B

These are based on the fact that ∠A=2×∠B
∠
A
=
2
×
∠
B

Actually these conditions suffice. Because I am just proving that △ACD∼△BCA
△
A
C
D
∼
△
B
C
A

Similarity makes us realize the following:

ACBC=ADAB
A
C
B
C
=
A
D
A
B

and

ACBC=CDAC
A
C
B
C
=
C
D
A
C

So

AC×AB=BC×AD
A
C
×
A
B
=
B
C
×
A
D

and

AC2=BC×CD
A
C
2
=
B
C
×
C
D

So

BC2=BC×(BD+CD)=BC×(AD+CD)
B
C
2
=
B
C
×
(
B
D
+
C
D
)
=
B
C
×
(
A
D
+
C
D
)

=AC×AB+AC2
=
A
C
×
A
B
+
A
C
2

Q.E.D.
2.4k Views ·
6 0
3 years ago
Help i made it worth a lot of points
raketka [301]

Answer:

36x^6/y^10

Step-by-step explanation:

First evaluate the parentheses, 6x^3 x 6x^3 = 36x^6

y^5 x y^5 = y^10 ; remember m^k x m^r = m^k+r

final answer should be 36x^6/y^10

hope this helps :')

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Look at the image below.<br>I give Brainliest<br>Answer the questions.
olchik [2.2K]

Answer:you do every number plus 24 and that’s how you get it

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which of the following shows the graph of y = 4x + 3?
    13·2 answers
  • When the 3x2 expression when x=5<br>A <br>30<br><br>B <br>45<br><br>C <br>75<br><br>D <br>225
    9·2 answers
  • Match the solution set given in inequality notation with the solution set given in interval notation.
    11·1 answer
  • Plz help I will mark you brainlist plz ​
    5·2 answers
  • Which ratio is equivalent to 5:9?<br> 10:36<br> 10:27<br> 20:27<br> 20:36
    8·1 answer
  • A cantaloupe weighs 3/8 pound. A watermelon weighs 4 times as much as the
    6·1 answer
  • Sylvia and Patrick plotted the information they gathered on the weight of cars and the mileage they get. Then they each drew a l
    9·2 answers
  • Each snack at the concession stand is priced at $4.00. All of the snacks cost a total of $86.56. How many snacks will need to be
    14·1 answer
  • A real estate company owns 120 apartments which are fully occupied when the rent is $800 per month. Analytics indicate that for
    6·1 answer
  • Describe fully the single transformation that takes shape A to shape B
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!