1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
3241004551 [841]
3 years ago
15

I need two answers -4c+25+c=3c+79

Mathematics
2 answers:
Masteriza [31]3 years ago
8 0

Answer:

c = -9

Step-by-step explanation:

- 4c + 25 + c = 3c + 79   Combine like terms.

- 4c + c + 25 = 3c + 79

- 3c + 25 = 3c + 79

- 3c + 3c + 25 = 3c + 3c + 79

25 = 6c + 79

25 - 79 = 6c + 79 - 79

- 54 = 6c

-54/6 = 6c/6

-54/6 = c

-9 = c

There aren't 2 answers, you could have 2 answers if one of the c's was squared. Here is another way to do the math.

- 4c + 25 + c = 3c + 79

- 4c + c + 25 = 3c + 79

- 3c + 25 = 3c + 79

- 3c - 3c + 25 = 3c - 3c + 79

- 6c + 25 = 79

- 6c + 25 - 25 = 79 - 25

- 6c = 54

- 6c/- 6 = 54/- 6

c = 54/- 6

c = - 9

Tema [17]3 years ago
3 0

Answer:

-9 = c

Step-by-step explanation:

-4c+25+c=3c+79

-3c +25 =3c+79

25 = 6c +79

-54=6c

-54/6 = c

-9 = c

I don't see how there is a 2nd answer.

You might be interested in
What is the value of 6 / x + 2x squared when x = 3
zavuch27 [327]

Answer:

8

Step-by-step explanation:

The equation will become 6/3+2(3)

-->6/3=2

-->Because of Order of Operation we will multiply the 2 and 3 before adding so 2(3) = 6

--> 6+2=8

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Chris is at the deli and spent $13.65 for 1.75 pounds of turkey. What was the cost per ounce for turkey?
kvasek [131]

Answer:

0.4875 cents per ounce

Step-by-step explanation:

16 ounces per pound

1.75 lbs x 16 = 28 ounces

$13.65/28 ounces = .4875 cents/ounce

Check: 0.4875 cents x 28 ounces = $13.65

5 0
3 years ago
Can someone please help me
belka [17]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

First we need to figure out how many people are going on the field trip

if each class has 27 people going and there are 6 classes, 6*27=162

162 ppl are going. If 3 buses can hold 48 ppl then 3*48=144

3 buses are not enough, if we were to bring in one more bus 4*48=192

there would be enough place for everyone

7 0
3 years ago
Please do this question
crimeas [40]
It would be 16 more 6th graders that are not in either band or orchestra.
  15 6th Graders in band
  9 6th Graders in both classes
+18 6th Graders in orchestra
-----
42 6th Graders in either class

  100 6th Graders in total
 -42 6th Graders in either class
-------
58 6th Graders in neither class
 58-42= 16 more 6th Graders that are not in either class
You're welcome :)

7 0
3 years ago
HELP ME PLEASE BE QUICK
Ivenika [448]

Answer: 62.83

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • In the pre-image of the parallelogram, the slope of AD is −3 and the slope of BC is −3. The image is translated down 7 units and
    8·2 answers
  • Draw a model for a fraction1/6
    13·2 answers
  • Express 750g as a percentage of 1.5kg.
    8·1 answer
  • (1. - 2.9), (3, - 1.9), (3, 3), (1, 2)
    6·1 answer
  • Wwwwwwwwwwwwqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq
    10·2 answers
  • Which expression shows the result of applying the distributive property to 3(1/5 x - 1/7)
    13·1 answer
  • Select equivalent or nonequivalent for each pair of expressions
    10·1 answer
  • Which is larger the fraction 8/10 or 0.25 <br> 0.25<br> They are equal <br> 8/10
    8·1 answer
  • Betwermie which of the following relation ships are true. select one that applies
    7·2 answers
  • Linear Patterns #2: Solving Equations
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!