Answer:
8
Step-by-step explanation:
The equation will become 6/3+2(3)
-->6/3=2
-->Because of Order of Operation we will multiply the 2 and 3 before adding so 2(3) = 6
--> 6+2=8
Answer:
0.4875 cents per ounce
Step-by-step explanation:
16 ounces per pound
1.75 lbs x 16 = 28 ounces
$13.65/28 ounces = .4875 cents/ounce
Check: 0.4875 cents x 28 ounces = $13.65
Answer:
D
Step-by-step explanation:
First we need to figure out how many people are going on the field trip
if each class has 27 people going and there are 6 classes, 6*27=162
162 ppl are going. If 3 buses can hold 48 ppl then 3*48=144
3 buses are not enough, if we were to bring in one more bus 4*48=192
there would be enough place for everyone
It would be 16 more 6th graders that are not in either band or orchestra.
15 6th Graders in band
9 6th Graders in both classes
+18 6th Graders in orchestra
-----
42 6th Graders in either class
100 6th Graders in total
-42 6th Graders in either class
-------
58 6th Graders in neither class
58-42= 16 more 6th Graders that are not in either class
You're welcome :)
Answer: 62.83
Step-by-step explanation: