Ian purchased cans of soda for a party he was having. For every 12 cans of soda she paied $4.98. What is the cost per can of sod
1 answer:
<em>Look</em><em> </em><em>at</em><em> </em><em>the</em><em> </em><em>attached</em><em> </em><em>picture</em>
<em>Hope</em><em> </em><em>it</em><em> </em><em>will</em><em> </em><em>be</em><em> </em><em>helpful</em><em> </em><em>to</em><em> </em><em>you</em>
You might be interested in
Wow this question is very difficult,hold up
Answer:
y = -8x -25
Step-by-step explanation:
The 2-point form of the equation of a line is useful when you are given 2 points.
y = (y2 -y1)/(x2 -x1)(x -x1) +y1
y = (7 -(-1))/(-4 -(-3))(x -(-3)) +(-1)
y = 8/-1(x +3) -1
y = -8x -25
Answer: 15 boys
Explanation: ratio 5:7
5 + 7 = 12
Number of boys = 5/12 × 36
Answer:
With base of 3: 
With base of 9: 
Step-by-step explanation:
Use 3 and 9 as the base of the power.
