1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
exis [7]
3 years ago
7

Irina wants to build a fence around a rectangular vegetable garden so that it has a width of at least 10 feet. She can use a max

imum of 150 feet of fencing. The system of inequalities that models the possible lengths, l, and widths, w, of her garden is shown. w ≥ 10 2l + 2w ≤ 150 On a coordinate plane, 2 solid straight lines are shown. The first line is horizontal to the y-axis at y = 10. Everything above the line is shaded. The second line has a negative slope and goes through (0, 75) and (75, 0). Everything to the left of the line is shaded. Which length and width are possible dimensions for the garden? l = 20 ft; w = 5 ft l = 20 ft; w = 10 ft l = 60 ft; w = 20 ft l = 55 ft; w = 30 ft
Mathematics
2 answers:
Rasek [7]3 years ago
7 0

Answer:

In option a, w < 10

in option b, w = 10 and 2(20) + 2(10) = 40 + 20 = 60 < 150

in option c, w > 10 but 2(60) + 2(20) = 120 + 40 = 160 > 150

In option d, w > 10 but 2(55) + 2(30) = 110 + 60 = 170 > 150

Therefore the corect answer is option b.

Step-by-step explanation:

katrin2010 [14]3 years ago
5 0

Answer: The correct answer is B: l = 20 ft; w = 10 ft.

i just took the quiz and got it right

hope this helps you (:

You might be interested in
There are 24 pizzas. each person gets 1/3 of a pizza. how many people can be fed from the 24 pizzas?
ValentinkaMS [17]
Hello there.

<span>There are 24 pizzas. each person gets 1/3 of a pizza. how many people can be fed from the 24 pizzas?

Answer: There are 3 thirds in a whole.
Therefore 3 people could be fed by 1 pizza.
Since there are 24 , multiply 3 by 24.
3 x 24 =  72.
The number of people that could be fed from the 24 pizzas is 72.

Hope This Helps You!
Good Luck Studying ^-^</span>
6 0
3 years ago
Solution of this equation
lara31 [8.8K]
2.5y + 3x = 27
5x - 2.5y = 5

Align the variables to make solving this easier.

2.5y + 3x = 27
-2.5y + 5x = 5

You can see that the 2.5y and -2.5y cancel each other out. Then add the 3x and 5x, and 27 + 5.

3x = 27
5x = 5

8x = 32

Divide both sides by 8.

x = 4

Now input that x into one of the equations to get y. 

2.5y + 3(4) = 27
2.5y + 12 = 27
2.5y = 15
y = 6

The answer to this system of equations is x = 4, y = 6. (4, 6)
5 0
3 years ago
There are 35 students on the Step Team to raise a total of 3,500 for uniforms. So far they have raised a total of 1,800. How muc
amid [387]

Answer:

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
How do I convert these improper fractions to mixed numbers: 29/4, 13/6, 73/9, 65/8, 17/2, 5/2, 25/4, 43/7, 29/4, 73/9, 19/3, 43/
slava [35]
Divide the numerator by the denominator 
use the answer as the whole number
use the remainder as the numerator
keep the deniminator

the answers: 
7  1/4
2   1/6
8  1/8
8  1/2
2  1/2
6  1/4
6  1/7
7  1/4 (same question)
8  1/8 (same question)
6  1/3
2  1/5
9  1/10
6  1/6

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do you find the mean for 10 31 36 36 38 42 47 48 49 52
Lana71 [14]

Answer: 38.9


Step-by-step explanation:

Add all the numbers together and divide  the sum by how many numbers there are.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • A plane flies x mph. How far can it go in y hours?
    9·1 answer
  • Ryan works at the car wash making $5.30 per hour plus tips. Last week Ryan worked 32 hours and earned $403. How much in tips did
    7·2 answers
  • John had $21 to spend on 2 notebooks. After buying them he had $13. How much did each notebook cost?
    10·1 answer
  • HURRY AND ANSWER
    12·2 answers
  • Jillian is selling products to customers.If she wants to make 950$ with 50 bucks a day,how much money should she charge each cus
    11·2 answers
  • 5(2x+7) HELP ASAP PLS​
    13·1 answer
  • PLSSSS HELPPPPPP I WIIILLLL GIVEEE BRAINLIEST!!!!!! PLSSSS HELPPPPPP I WIIILLLL GIVEEE BRAINLIEST!!!!!!
    14·1 answer
  • Write an inequality for the graph
    7·1 answer
  • Please find the missing side of this triangle
    9·1 answer
  • Please help! what is the measure of x?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!