1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kaylis [27]
3 years ago
14

create a sketch of the graph of a function whose gradient is linear and that gradient has an x-intercept at x=4

Mathematics
1 answer:
valentina_108 [34]3 years ago
7 0
Here is one that meets your requirements.

You might be interested in
Jason went to the Hamburger Shack twice last week.
WARRIOR [948]

Answer:

Cost of 1 hamburger = $1.3

Step-by-step explanation:

Assume;

Cost of 1 hamburger = a

Cost of 1 French fries = b

On first trip

3a + 4b = 7.10......eq1

On second trip

2a + b = 3.40....eq2

From eq2 x 4

8a + 4b = 13.6....eq3

From eq3 - eq1

5a = 6.5

a = 1.3

Cost of 1 hamburger = $1.3

7 0
2 years ago
Jack bought a pair of pants and a shirt for $56. If the price of a shirt is two-fifth of the price of a pair of pants, then what
Juliette [100K]

Answer:

Fraction: 22 2/5  

Decimal: $22.4

Step-by-step explanation:

2/5 x 56

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What are the x-intercepts of the quadratic function?
ivolga24 [154]
X=3 and x=-9 solve by factoring
3 0
3 years ago
HELP 25pts and will mark brainliest. I NEED THIS NOW!! Which expression shows the result of applying the distributive property t
Arte-miy333 [17]
The last bottom problem
6 0
3 years ago
Choose the product of –3y2(–4y3 + y – 9).
Nina [5.8K]

Answer:

D

-3 * (-4) matches, as well as the powers (I guess you wanted to communicate that these are powers, but it would also be correct if these where factors)

6 0
2 years ago
Other questions:
  • The volume of a rectangular prism with a square base can be written as V = s² x h where V is the volume, s is one side of the sq
    9·1 answer
  • What number should you add on both sides: x2+20x+___
    7·1 answer
  • What is the Unit rate of 12 dogs cost $300?
    6·2 answers
  • Gabby bought 5.15 kg of apples and 1.6 kg of oranges how much fruit did she buy in all
    10·2 answers
  • 28.5 g of iron shot is added to a graduated cylinder containing 45.50 mL of water. the water level rises to the 49.10 mL mark. F
    11·1 answer
  • 7: The point B (-8,5) is dilated from the origin with a scale factor of 12 . ​What are the coordinates of B'? A (−6,3) B (−4,2.5
    10·1 answer
  • The base of a 40-foot ladder is 8 feet from the wall. How high is the ladder on the wall (round to the nearest foot)?
    12·1 answer
  • PLS HELP find the area of the shape below
    15·1 answer
  • Combine like terms: 4f + 3e - 2f - e​
    12·2 answers
  • Please help me for urgent<br>​
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!